TARUP A/S
CVR 30 36 51 78 · Odense SØ · Engroshandel med motorkøretøjer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TARUP A/S har CVR-nummer 30365178. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med motorkøretøjer (branchekode 467100). Adresse: Agerhatten 31, 5220 Odense SØ. Stiftet: 19. marts 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.974.516 kr., årets resultat 1.923.807 kr., egenkapital 6.923.807 kr., aktiver i alt 13.502.100 kr. Soliditetsgraden på 51,3 % er højere end hos 61 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.923.807 kr. er højere end hos 83 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TARUP A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
- Adresse
- Agerhatten 31, 5220 Odense SØ
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
16
2007 2018
- Telefon
- 66161818
- mail@tarup.dk
- Stiftet
- 19 Mar 2007
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- detailhandel med campingvogne, campingudstyr teltvogne, autocampere, salg og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene, af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-09-14
- Binavne
- Campingpriser.dk A/S TARUP CAMPINGCENTER A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30365178 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Agerhatten 31, 5220 Odense SØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,8%
▲ 2,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,91
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,3%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
25,9%
▲ 25,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
483 virksomheder i «Engroshandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.974.516 | 8.327.128 | 8.620.021 | 7.993.626 | 9.329.833 |
| Resultat før skat | 2.468.730 | 1.956.968 | 2.473.149 | 2.234.843 | 2.513.321 |
| Årets resultat | 1.923.807 | 1.527.862 | 1.930.736 | 1.746.051 | 1.960.412 |
| Egenkapital | 6.923.807 | 6.027.862 | 4.930.736 | 4.746.051 | 4.960.412 |
| Aktiver i alt | 13.502.100 | 11.846.279 | 10.997.198 | 14.034.498 | 11.663.125 |
| Omsætningsaktiver | 13.325.711 | 11.523.651 | 10.528.331 | 13.443.414 | 11.555.125 |
| Kortfristet gæld | 4.578.293 | 3.807.048 | 4.046.751 | 7.266.979 | 4.702.713 |
| Gæld i alt | 6.578.293 | 5.807.048 | 6.046.751 | 9.266.979 | 6.702.713 |
| Soliditetsgrad | 51.3% | 50.9% | 44.8% | 33.8% | 42.5% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 12 | 11 | 8 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
TCC HOLDING ApS Siden 1 Jan 2018100% Ejer
Ledelse
4-
Lise-Lotte Lilliendahl Johansen Siden 19 Mar 2007Formand
-
Jan Lumby Johansen Siden 19 Mar 2007Bestyrelsesmedlem
-
Christian Broholm Johansen Siden 19 Mar 2007Bestyrelsesmedlem
-
Christian Broholm Johansen Siden 17 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1TARUP A/S
P-nr. 1013148070
Agerhatten 31, 5220 Odense SØ
Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
👥 17 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TCC HOLDING ApS (CVR 35391630)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver teltvogne, campingudstyr, autocampere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.