Tattersall HSE ApS
CVR 39 41 32 64 · Hørsholm · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tattersall HSE ApS har CVR-nummer 39413264. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (branchekode 476310). Adresse: Gl Hovedgade 10C, 2970 Hørsholm. Stiftet: 12. marts 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 88.305 kr., årets resultat -112.738 kr., egenkapital 357.737 kr., aktiver i alt 5.549.309 kr. Soliditetsgraden på 6,4 % er lavere end hos 70 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -112.738 kr. er lavere end hos 82 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tattersall HSE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
- Adresse
- Gl Hovedgade 10C, 2970 Hørsholm
- Kommune
- HØRSHOLM
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 45505454
- hg@tattersall.dk
- Hjemmeside
- www.tattersall.dl
- Stiftet
- 12 Mar 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Selskabet er et handelsselskab med det formål at købe og sælge heste, plejeprodukter til heste samt udstyr til hest og rytter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-03-28
- Binavne
- Tattersall Equipment ApS Tattersall Horses ApS Tattersall Rideudstyr ApS Tattersall Supplies ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39413264 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl Hovedgade 10C, 2970 Hørsholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-31,5%
▲ 54,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,06
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,4%
▼ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
72,1%
▲ 72,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
724 virksomheder i «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 88.305 | -123.682 | -123.682 | 178.024 | 607.487 |
| Resultat før skat | -118.744 | -403.474 | -403.474 | -197.025 | 6.314 |
| Årets resultat | -112.738 | -403.474 | -403.474 | -197.025 | 217 |
| Egenkapital | 357.737 | 470.475 | 470.475 | 873.949 | 1.070.974 |
| Aktiver i alt | 5.549.309 | 4.848.765 | 4.848.765 | 5.194.530 | 5.112.460 |
| Omsætningsaktiver | 5.482.787 | 4.815.855 | 4.815.855 | 5.194.530 | 5.112.460 |
| Kortfristet gæld | 5.191.572 | 4.378.290 | 4.378.290 | 4.320.581 | 4.041.486 |
| Gæld i alt | 5.191.572 | 4.378.290 | 4.378.290 | 4.320.581 | 4.041.486 |
| Soliditetsgrad | 6.4% | 9.7% | 9.7% | 16.8% | 20.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Jannie Groot Siden 20 Mar 201850% Ejer
-
GROOT INVEST ApS Siden 20 Mar 201850% Ejer
Ledelse
1-
Jannie Groot Siden 20 Mar 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1Tattersall HSE ApS
P-nr. 1023438344
Gl Hovedgade 10C, 2970 Hørsholm
Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -75.942 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -159.439 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 16.877 DKK | 3.696 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 204.331 DKK | 44.946 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 461.279 DKK | 101.464 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tattersall HSE ApS (CVR 39413264)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rytter, hest, plejeprodukter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.