TEAK ApS
CVR 31 16 44 43 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TEAK ApS har CVR-nummer 31164443. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sønderlundsvej 1, 4000 Roskilde. Stiftet: 21. december 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -12.080 kr., årets resultat 1.205.807 kr., egenkapital 5.776.745 kr., aktiver i alt 5.782.745 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.205.807 kr. er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TEAK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sønderlundsvej 1, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 21 Dec 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- igennem datterselskab og dermed beslægtede erhverv
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-04-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31164443 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500UF1XKC4WCL0Y73
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sønderlundsvej 1, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,9%
▼ 7,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
422,64
▲ 420,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 16,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-16,5%
▼ 16,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.080 | -11.688 | -8.875 | -8.250 | — |
| Resultat før skat | 1.220.437 | 1.478.101 | 1.147.240 | 2.348.531 | — |
| Årets resultat | 1.205.807 | 1.443.513 | 1.120.369 | 2.399.496 | — |
| Egenkapital | 5.776.745 | 5.070.938 | 7.449.425 | 6.446.857 | 4.161.762 |
| Aktiver i alt | 5.782.745 | 6.047.001 | 7.455.425 | 6.453.027 | 4.192.995 |
| Omsætningsaktiver | 2.535.867 | 2.519.772 | 4.146.770 | 2.451.064 | 1.724.331 |
| Kortfristet gæld | 6.000 | 976.063 | 6.000 | 6.170 | 31.233 |
| Gæld i alt | 6.000 | 976.063 | 6.000 | 6.170 | 31.233 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 83.9% | 99.9% | 99.9% | 99.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Eva Østergård Frederiksen Siden 1 Jan 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Eva Østergård Frederiksen Siden 21 Dec 2007Adm. dir.
Produktionsenheder
1TEAK ApS
P-nr. 1014000425
Sønderlundsvej 1, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 47.749 DKK | 10.494 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -231.657 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 128.544 DKK | 28.270 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TEAK ApS (CVR 31164443)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Square Foundation, erhvervsdrivende fond Frederiksberg C
- HIRTSHALS STRØMFORSYNING HOLDING AMBA Hirtshals
- Feldballe A M B A Rønde
- SILKEBORG FORSYNING A/S Silkeborg
- TØNDER FORSYNING A/S Bredebro
- D-TO HOLDING ApS Virum
- DE KREATIVES UAFHÆNGIGE ANDELSSELSKAB A.M.B.A København V
- St. Ajstrup Gruppen AMBA Nibe
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver igennem, datterselskab, erhverv.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.