TEKNOVATION ApS
CVR 28 68 03 92 · Glostrup · Udgivelse af bøger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TEKNOVATION ApS har CVR-nummer 28680392. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udgivelse af bøger (branchekode 581100). Adresse: Sydvestvej 110, 1., 2600 Glostrup. Stiftet: 7. april 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.955.123 kr., årets resultat 11.957 kr., egenkapital 462.979 kr., aktiver i alt 2.192.724 kr. Soliditetsgraden på 21,1 % er lavere end hos 68 % af de 375 virksomheder i branchen «Udgivelse af bøger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 11.957 kr. er højere end hos 50 % af de 375 virksomheder i branchen «Udgivelse af bøger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TEKNOVATION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udgivelse af bøger (581100)
- Adresse
- Sydvestvej 110, 1., 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Antal ansatte
-
9
2011 2018
- Stiftet
- 7 Apr 2005
- Selskabskapital
- 165.000 DKK
- Formål
- forlagsvirksomhed samt anden hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af selskabets direktør, af Per Ulrik Andersen, af Claus Martin Paulsen eller af selskabets samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-09-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28680392 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sydvestvej 110, 1., 2600 Glostrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: teknovation.dk Hjemmeside https://teknovation.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,6%
▲ 169,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,61
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
21,1%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
101,6%
▲ 101,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
375 virksomheder i «Udgivelse af bøger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.955.123 | 3.455.096 | 4.481.202 | 5.576.846 | 5.696.931 |
| Resultat før skat | -20.013 | -750.710 | -49.133 | 428.356 | 606.677 |
| Årets resultat | 11.957 | -750.710 | -11.679 | 306.437 | 467.923 |
| Egenkapital | 462.979 | 451.022 | 1.201.732 | 1.213.411 | 906.974 |
| Aktiver i alt | 2.192.724 | 2.190.041 | 2.806.205 | 3.454.766 | 5.350.045 |
| Omsætningsaktiver | 2.007.739 | 1.865.056 | 2.341.220 | 2.853.522 | 4.610.387 |
| Kortfristet gæld | 1.243.821 | 1.193.770 | 810.627 | 1.189.309 | 2.840.480 |
| Gæld i alt | 1.729.745 | 1.718.019 | 1.583.473 | 2.162.155 | 4.382.571 |
| Soliditetsgrad | 21.1% | 20.6% | 42.8% | 35.1% | 17% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 9 | 9 | 10 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
PUA INVEST ApS Siden 31 Dec 201050% Ejer
-
LYKKE MADSEN HOLDING ApS Siden 29 May 201533,33% Ejer
Ledelse
3-
Per Ulrik Andersen Siden 7 Sep 2011Bestyrelsesmedlem
-
Per Ulrik Andersen Siden 7 Apr 2005Direktør
-
Steen Lykke Madsen Siden 7 Sep 2011Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1TEKNOVATION ApS
P-nr. 1011254329
Sydvestvej 110, 1., 2600 Glostrup
Udgivelse af bøger (581100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PER ULRIK ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 30240529)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forlagsvirksomhed, bøger, udgivelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.