Tenable Network Security Denmark ApS
CVR 39 76 88 28 · København V · Anden udgivelse af software · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tenable Network Security Denmark ApS har CVR-nummer 39768828. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udgivelse af software (branchekode 582900). Adresse: H.C. Andersens Boulevard 38, 3. th, 1553 København V. Stiftet: 31. juli 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.426.094 kr., årets resultat 172.958 kr., egenkapital 1.305.503 kr., aktiver i alt 2.947.009 kr. Soliditetsgraden på 44,3 % er højere end hos 55 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 172.958 kr. er højere end hos 77 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tenable Network Security Denmark ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udgivelse af software (582900)
- Adresse
- H.C. Andersens Boulevard 38, 3. th, 1553 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 31 Jul 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- The object of the company is sales, promotion and marketing of cybersecurity, vulnerability management and network scanning software products and associated services, including professional services as well as related business activities
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-07-31
- Binavne
- Tenable Denmark ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39768828 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)H.C. Andersens Boulevard 38, 3. th, 1553 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,2%
▲ 3,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,79
▼ 1,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,3%
▼ 28,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
46,4%
▲ 46,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1326 virksomheder i «Anden udgivelse af software»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.426.094 | 5.408.847 | 4.640.851 | 4.708.646 | 6.107.266 |
| Resultat før skat | 347.616 | 291.277 | 401.093 | 236.380 | 64.526 |
| Årets resultat | 172.958 | 118.159 | 224.081 | 47.114 | -30.269 |
| Egenkapital | 1.305.503 | 1.156.465 | 1.026.631 | 745.535 | 573.753 |
| Aktiver i alt | 2.947.009 | 1.579.350 | 1.878.856 | 1.290.288 | 2.627.737 |
| Omsætningsaktiver | 2.932.745 | 1.555.421 | 1.878.856 | — | 2.627.737 |
| Kortfristet gæld | 1.641.506 | 422.885 | 852.225 | 544.753 | 2.053.984 |
| Gæld i alt | 1.641.506 | 422.885 | 852.225 | 544.753 | 2.053.984 |
| Soliditetsgrad | 44.3% | 73.2% | 54.6% | 57.8% | 21.8% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tenable Network Security Ireland Limited Siden 31 Jul 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Vikram Ghai Siden 4 Feb 2026Direktør
Produktionsenheder
1Tenable Network Security Denmark ApS
P-nr. 1023847406
H.C. Andersens Boulevard 38, 3. th, 1553 København V
Anden udgivelse af software (582900)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 786.945 DKK | 173.118 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 804.695 DKK | 177.012 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 860.334 DKK | 189.266 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 468.858 DKK | 103.136 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.070.502 DKK | 235.510 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tenable Network Security Denmark ApS (CVR 39768828)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Impastami ApS Gentofte
- Splunk Services Denmark, filial af Splunk Services Sweden AB København Ø
- Allarity Therapeutics Europe ApS Hørsholm
- Nordic Trust Partners K/S Frederikssund
- EFI PARTNERS K/S Frederikssund
- MUTUAL BANKIERS SOCIETY K/S Frederikssund
- BALDZBY ApS København K
- ScanFinance K/S Frederikssund
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vulnerability, cybersecurity, professional.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.