Termansen Byg & Montage ApS
CVR 40 54 00 24 · Varde · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Termansen Byg & Montage ApS har CVR-nummer 40540024. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Troldhøj Alle 137, 6800 Varde. Stiftet: 15. maj 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 110.477 kr., årets resultat -337.410 kr., egenkapital 463.318 kr., aktiver i alt 739.867 kr. Soliditetsgraden på 62,6 % er højere end hos 79 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -337.410 kr. er lavere end hos 95 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 81 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Termansen Byg & Montage ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Troldhøj Alle 137, 6800 Varde
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 26397960
- termansenbyg@gmail.com
- Stiftet
- 15 May 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed, herunder køkkenmontage og nybyg
- Tegningsregel
- virksomheden tegnes af den administrerende direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-07-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40540024 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Troldhøj Alle 137, 6800 Varde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-72,8%
▼ 89,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,74
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,6%
▼ 5,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-357,1%
▼ 357,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 110.477 | 576.147 | 662.946 | 785.438 | 859.044 |
| Resultat før skat | -366.966 | 224.252 | -60.416 | 129.996 | 339.207 |
| Årets resultat | -337.410 | 131.228 | -46.416 | 104.476 | 286.561 |
| Egenkapital | 463.318 | 800.728 | 669.500 | 715.916 | 611.440 |
| Aktiver i alt | 739.867 | 1.172.848 | 1.354.756 | 1.418.065 | 1.335.357 |
| Omsætningsaktiver | 480.802 | 681.201 | 664.852 | 1.211.120 | 1.144.006 |
| Kortfristet gæld | 276.549 | 372.120 | 685.256 | 702.149 | 723.917 |
| Gæld i alt | 276.549 | 372.120 | 685.256 | 702.149 | 723.917 |
| Soliditetsgrad | 62.6% | 68.3% | 49.4% | 50.5% | 45.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Termansen Holding ApS Siden 17 Aug 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Rørbæk Termansen Siden 1 Aug 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Termansen Byg & Montage ApS
P-nr. 1024728532
Troldhøj Alle 137, 6800 Varde
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 468.400 DKK | 103.048 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mads Termansen Holding ApS (CVR 42620408)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver køkkenmontage, nybyg, tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.