TEXPRESS ApS
CVR 28 72 07 26 · Ikast · Efterbehandling af tekstiler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TEXPRESS ApS har CVR-nummer 28720726. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Efterbehandling af tekstiler (branchekode 133000). Adresse: Thrigesvej 27, 7430 Ikast. Stiftet: 1. juni 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 168.396 kr., årets resultat -474.175 kr., egenkapital 174.870 kr., aktiver i alt 580.011 kr. Soliditetsgraden på 30,1 % er lavere end hos 67 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -474.175 kr. er lavere end hos 95 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 66 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TEXPRESS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Efterbehandling af tekstiler (133000)
- Adresse
- Thrigesvej 27, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Antal ansatte
-
1
2005 2018
- Telefon
- 40924529
- finance@textile-logistics.dk
- Stiftet
- 1 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- renserivirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28720726 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thrigesvej 27, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-271,2%
▼ 67,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,88
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,1%
▲ 14,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56,3%
▼ 56,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
43 virksomheder i «Efterbehandling af tekstiler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 168.396 | 489.921 | 203.037 | 1.099.119 | 1.537.442 |
| Resultat før skat | -607.529 | -387.756 | -806.606 | -42.779 | -90.151 |
| Årets resultat | -474.175 | -303.354 | -628.686 | -33.525 | -73.219 |
| Egenkapital | 174.870 | 149.045 | 152.399 | 381.085 | 414.610 |
| Aktiver i alt | 580.011 | 959.559 | 862.940 | 807.090 | 969.662 |
| Omsætningsaktiver | 342.910 | 640.017 | 664.474 | 675.590 | 909.637 |
| Kortfristet gæld | 391.141 | 791.514 | 696.541 | 412.005 | 555.052 |
| Gæld i alt | 391.141 | 791.514 | 696.541 | 412.005 | 555.052 |
| Soliditetsgrad | 30.1% | 15.5% | 17.7% | 47.2% | 42.8% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 2 | 2 | 3 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Textile Logistics Denmark ApS Siden 1 May 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Torkild Lund Siden 1 May 2020Direktør
Produktionsenheder
1TEXPRESS ApS
P-nr. 1011368553
Thrigesvej 27, 7430 Ikast
Efterbehandling af tekstiler (133000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Textile Logistics Denmark ApS (CVR 38491873)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver renserivirksomhed, efterbehandling, tekstiler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.