Thau Invest ApS
CVR 43 13 40 78 · Odense C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Thau Invest ApS har CVR-nummer 43134078. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Åløkkehaven 27, 1., 5000 Odense C. Stiftet: 16. marts 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.219 kr., årets resultat 75.247 kr., egenkapital 1.971.979 kr., aktiver i alt 2.708.953 kr. Soliditetsgraden på 72,8 % er lavere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 75.247 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Thau Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Åløkkehaven 27, 1., 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 16 Mar 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt forhold der naturligt står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-03-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43134078 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450049ACFDBC46DC31
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Åløkkehaven 27, 1., 5000 Odense C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,8%
▲ 4,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,86
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
72,8%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
523,1%
▲ 523,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.219 | -9.337 | -5.781 | -5.150 |
| Resultat før skat | 96.471 | -38.302 | 1.621.698 | — |
| Årets resultat | 75.247 | -17.786 | 1.621.198 | 138.475 |
| Egenkapital | 1.971.979 | 1.896.732 | 1.914.517 | 178.475 |
| Aktiver i alt | 2.708.953 | 2.604.900 | 2.605.766 | 952.375 |
| Omsætningsaktiver | 631.268 | 527.216 | 528.083 | 113.754 |
| Kortfristet gæld | 736.974 | 708.168 | 691.249 | 773.900 |
| Gæld i alt | 736.974 | 708.168 | 691.249 | 773.900 |
| Soliditetsgrad | 72.8% | 72.8% | 73.5% | 18.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1Thau Invest ApS
P-nr. 1028093450
Åløkkehaven 27, 1., 5000 Odense C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -93.254 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.271 DKK | 484 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.409 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Thau Invest ApS (CVR 43134078)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Foreningen af Danske Kortudstedere F.M.B.A. København K
- CENTERFORENINGEN KOLDING STORCENTER Kolding
- TØMMERHANDLER W.F. AUBERTIN OG HUSTRU ANNA JACOBINE AUBERTIN. FØDT LANGES LEGAT København K
- Frececo Fonden København K
- EMS Ejendomme ApS Otterup
- Head in the clouds ApS Risskov
- Prescha Holding ApS Svendborg
- LM HOLDING, GRØNBJERG ApS Ørnhøj
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forhold, naturligt, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.