Thymotech ApS
CVR 38 77 39 76 · Hurup Thy · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Thymotech ApS har CVR-nummer 38773976. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (branchekode 467200). Adresse: Oddesundvej 282, 7760 Hurup Thy. Stiftet: 1. juli 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.585.815 kr., årets resultat 1.835.858 kr., egenkapital 4.696.681 kr., aktiver i alt 14.377.797 kr. Soliditetsgraden på 32,7 % er lavere end hos 65 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.835.858 kr. er højere end hos 77 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Thymotech ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
- Adresse
- Oddesundvej 282, 7760 Hurup Thy
- Kommune
- THISTED
- Antal ansatte
-
10
2017 2018
- rasmushojen@gmail.com
- Stiftet
- 1 Jul 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- i traktortrækbranchen, herunder opbygning af traktorer, deltagelse i konkurrencer, produktion og salg af reservedele og tilbehør til motorkøretøjer, drift af maskinstation samt dermed sammenlignelig virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-08-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38773976 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Oddesundvej 282, 7760 Hurup Thy
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,1%
▼ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,71
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,7%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50,5%
▲ 50,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
257 virksomheder i «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.585.815 | 6.290.102 | 5.163.662 | 5.693.083 | 4.511.560 |
| Resultat før skat | 2.366.950 | 1.575.539 | 999.669 | 1.597.529 | 328.471 |
| Årets resultat | 1.835.858 | 1.219.492 | 748.725 | 1.241.795 | 258.533 |
| Egenkapital | 4.696.681 | 3.020.821 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 14.377.797 | 8.623.354 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver | 6.919.487 | 4.336.325 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 4.041.349 | 2.228.452 | — | — | — |
| Gæld i alt | 9.351.564 | 5.344.286 | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 32.7% | 35% | — | — | — |
| Ansatte (gns.) | 0 | 8 | 8 | 8 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RM Holding, Thy ApS Siden 1 Jul 2017100% Ejer
Ledelse
2-
Michael Galsgaard Siden 1 Jul 2017Direktør
-
Gert Rasmus Fink Højen Siden 1 Jul 2017Direktør
Produktionsenheder
1Thymotech ApS
P-nr. 1022623393
Oddesundvej 282, 7760 Hurup Thy
Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
👥 10 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RM Holding, Thy ApS (CVR 38769367)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fonden Dansk Gastronomisk Union Odense SØ
- Ejd. Rosenkæret 11 ApS Glostrup
- Skanderborg Energifællesskab AMBA Hørning
- SKIVE KAROSSERI OG TRAILERSERVICE ApS Skive
- REVNINGE AUTOVÆRKSTED ApS Kerteminde
- INDUSTRIAL PARTS DEPOT (DENMARK) ApS Kolding
- Fonden for Aarhus VVS- og blikkenslagerlaug Egå
- ALLROUND RACING PROMOTION ApS Birkerød
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver traktortrækbranchen, konkurrencer, traktorer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.