Tinghøjgård Als A/S
CVR 13 60 95 78 · Arden · Avl af malkekvæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tinghøjgård Als A/S har CVR-nummer 13609578. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Fuglegårdsvej 1, 9510 Arden. Stiftet: 1. november 1989. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.122.926 kr., årets resultat 103.765 kr., egenkapital 3.551.129 kr., aktiver i alt 11.556.627 kr. Soliditetsgraden på 30,7 % er højere end hos 50 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 103.765 kr. er lavere end hos 86 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tinghøjgård Als A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Fuglegårdsvej 1, 9510 Arden
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Telefon
- 75897350
- Stiftet
- 1 Nov 1989
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- erhverve, eje og/eller drive landbrug
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-11-04
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK13609578 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fuglegårdsvej 1, 9510 Arden
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▲ 0,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,46
▼ 5,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,7%
▼ 15,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-32,2%
▼ 32,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.122.926 | 1.200.863 | 1.099.341 | 1.426.736 | 1.069.293 |
| Resultat før skat | 273.843 | 336.180 | 385.448 | 957.476 | 589.224 |
| Årets resultat | 103.765 | 153.130 | 216.427 | 674.561 | 383.786 |
| Egenkapital | 3.551.129 | 6.947.364 | 6.794.234 | 6.577.807 | 5.903.246 |
| Aktiver i alt | 11.556.627 | 15.055.008 | 15.145.609 | 15.111.456 | 14.354.613 |
| Omsætningsaktiver | 1.361.981 | 4.162.404 | 3.556.357 | 5.117.879 | 3.626.110 |
| Kortfristet gæld | 554.521 | 530.724 | 666.987 | 762.296 | 568.402 |
| Gæld i alt | 8.005.498 | 8.107.644 | 8.351.375 | 8.533.649 | 8.451.367 |
| Soliditetsgrad | 30.7% | 46.1% | 44.9% | 43.5% | 41.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
EURO STEEL TRADING ApS Siden 1 Oct 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Morten Kristoffer Larsen Siden 22 Mar 2019Bestyrelsesmedlem
-
Morten Kristoffer Larsen Siden 22 Mar 2019Direktør
-
Nicolai Kristoffer Larsen Siden 23 May 2022Bestyrelsesmedlem
-
Markus Kristoffer Hansen Siden 23 May 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Tinghøjgård Als A/S
P-nr. 1009559570
Vejlevej 193, 8700 Horsens
Avl af malkekvæg (014100)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Als Hedevej 6
Als Hedevej 6, 9560 Hadsund
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: EURO STEEL 1988 ApS (CVR 12119704)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrug, malkekvæg, erhverve.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.