TNC HUSE ApS
CVR 26 49 05 10 · Ebeltoft · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TNC HUSE ApS har CVR-nummer 26490510. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Skovhøjen 9, 8400 Ebeltoft. Stiftet: 19. februar 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.612.873 kr., årets resultat 723.802 kr., egenkapital 1.126.890 kr., aktiver i alt 3.286.698 kr. Soliditetsgraden på 34,3 % er højere end hos 52 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 723.802 kr. er højere end hos 79 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TNC HUSE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Skovhøjen 9, 8400 Ebeltoft
- Kommune
- SYDDJURS
- Antal ansatte
-
7
2002 2018
- Stiftet
- 19 Feb 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed, herunder opførelse af helårs- og sommerhuse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-10-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26490510 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300JXN6SRMJ5HWJ88
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovhøjen 9, 8400 Ebeltoft
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: tnchuse.dk Hjemmeside https://tnchuse.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
64,2%
▲ 17,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,27
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,3%
▼ 3,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
120,2%
▲ 120,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.612.873 | 2.557.674 | 3.328.860 | 4.382.475 | 3.149.203 |
| Resultat før skat | 920.944 | 423.421 | 791.784 | 1.634.223 | 981.771 |
| Årets resultat | 723.802 | 328.742 | 616.334 | 1.273.317 | 762.915 |
| Egenkapital | 1.126.890 | 703.088 | 774.346 | 1.433.013 | 1.409.696 |
| Aktiver i alt | 3.286.698 | 1.841.540 | 1.482.917 | 2.229.275 | 2.314.192 |
| Omsætningsaktiver | 2.729.699 | 1.542.456 | 1.120.836 | 1.452.568 | 1.101.317 |
| Kortfristet gæld | 2.157.379 | 1.132.173 | 708.571 | 722.679 | 744.246 |
| Gæld i alt | 2.157.379 | 1.132.173 | 708.571 | 796.262 | 904.496 |
| Soliditetsgrad | 34.3% | 38.2% | 52.2% | 64.3% | 60.9% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 5 | 6 | 7 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
TNC Holding 2019 ApS Siden 30 Sep 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Teddy Olsen Siden 19 Feb 2002Direktør
Produktionsenheder
1TNC HUSE ApS
P-nr. 1008974450
Skovhøjen 9, 8400 Ebeltoft
Opførelse af bygninger (410000)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TNC Holding 2019 ApS (CVR 40833285)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver helårs, sommerhuse, entreprenørvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.