TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS
CVR 26 66 23 62 · Hellerup · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS har CVR-nummer 26662362. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Sømarksvej 30, 2900 Hellerup. Stiftet: 1. januar 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.936.804 kr., årets resultat 568.211 kr., egenkapital 741.613 kr., aktiver i alt 2.788.273 kr. Soliditetsgraden på 26,6 % er lavere end hos 63 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 568.211 kr. er højere end hos 87 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Sømarksvej 30, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
5
2002 2018
- Telefon
- 40633035
- mm@mmathiesen.dk
- Hjemmeside
- mmathiesen.dk
- Stiftet
- 1 Jan 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrer & snedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2002-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26662362 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sømarksvej 30, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: mmathiesen.dk Hjemmeside https://mmathiesen.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (23. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
76,6%
▲ 279,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,38
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
26,6%
▲ 16,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
261,7%
▲ 261,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.936.804 | 2.104.689 | 3.000.047 | 3.237.453 | 3.763.878 |
| Resultat før skat | 728.752 | -448.414 | -173.599 | 232.555 | 699.277 |
| Årets resultat | 568.211 | -351.386 | -135.757 | 176.503 | 545.231 |
| Egenkapital | 741.613 | 173.402 | 524.788 | 835.545 | 1.159.042 |
| Aktiver i alt | 2.788.273 | 1.675.605 | 1.626.795 | 2.020.181 | 3.841.211 |
| Omsætningsaktiver | 2.696.038 | 1.517.449 | 1.456.722 | 1.802.527 | 3.577.315 |
| Kortfristet gæld | 1.955.832 | 1.502.203 | 1.076.034 | 1.117.675 | 2.497.298 |
| Gæld i alt | 1.955.832 | 1.502.203 | 1.076.034 | 1.117.675 | 2.497.298 |
| Soliditetsgrad | 26.6% | 10.3% | 32.3% | 41.4% | 30.2% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 7 | 7 | 9 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
M. MATHIESEN HOLDING ApS Siden 6 Dec 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Leveaux Mathiesen Siden 21 Jun 2002Direktør
Produktionsenheder
1TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS
P-nr. 1009172951
Sømarksvej 30, 2900 Hellerup
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. MATHIESEN HOLDING ApS (CVR 29825629)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.