Tømrerfirma Carsten Rasmussen ApS
CVR 28 71 11 07 · Brabrand · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tømrerfirma Carsten Rasmussen ApS har CVR-nummer 28711107. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Grimhøjvej 14, 8220 Brabrand. Stiftet: 17. maj 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 109.451 kr., årets resultat 127.096 kr., egenkapital 1.543.807 kr., aktiver i alt 1.681.439 kr. Soliditetsgraden på 91,8 % er højere end hos 96 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 127.096 kr. er højere end hos 64 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tømrerfirma Carsten Rasmussen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Grimhøjvej 14, 8220 Brabrand
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
1
2005 2018
- Telefon
- 86258888
- Stiftet
- 17 May 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28711107 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grimhøjvej 14, 8220 Brabrand
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,2%
▼ 2,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,22
▲ 8,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,8%
▲ 15,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-13,4%
▼ 13,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 109.451 | 142.092 | 116.197 | 785.305 | 416.006 |
| Resultat før skat | 162.944 | 188.378 | 110.501 | 763.350 | 481.368 |
| Årets resultat | 127.096 | 146.841 | 86.191 | 595.766 | 374.109 |
| Egenkapital | 1.543.807 | 1.416.711 | 1.269.870 | 1.183.679 | 587.913 |
| Aktiver i alt | 1.681.439 | 1.861.697 | 1.341.549 | 1.981.278 | 1.149.425 |
| Omsætningsaktiver | 1.681.439 | 1.861.697 | 1.341.549 | 1.981.278 | 1.141.475 |
| Kortfristet gæld | 137.632 | 444.986 | 71.679 | 797.599 | 561.512 |
| Gæld i alt | 137.632 | 444.986 | 71.679 | 797.599 | 561.512 |
| Soliditetsgrad | 91.8% | 76.1% | 94.7% | 59.7% | 51.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CARSTEN RASMUSSEN HOLDING ApS Siden 24 May 2005100% Ejer
Ledelse
4-
Carsten Speedtsberg Rasmussen Siden 17 May 2005Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Speedtsberg Rasmussen Siden 17 May 2005Direktør
-
Susanne Speedtsberg Rasmussen Siden 17 May 2005Formand
-
Mette Sandgaard Danielsen Siden 7 Apr 2011Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Tømrerfirma Carsten Rasmussen ApS
P-nr. 1032505836
Grimhøjvej 14, 8220 Brabrand
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Miljøregulering
1 lokation(er)Carsten Rasmussen A/S
Gjellerupvej 80, 8230 Åbyhøj
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Aarhus Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CARSTEN RASMUSSEN HOLDING ApS (CVR 28716583)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.