TØMRERFIRMAET BENT LUND A/S
CVR 31 25 82 94 · Kibæk · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
TØMRERFIRMAET BENT LUND A/S har CVR-nummer 31258294. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Bukkærvej 5, 6933 Kibæk. Stiftet: 5. februar 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.735.763 kr., årets resultat -1.006.775 kr., egenkapital -1.689.599 kr., aktiver i alt 2.279.103 kr. Soliditetsgraden på -74,1 % er lavere end hos 94 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.006.775 kr. er lavere end hos 98 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRERFIRMAET BENT LUND A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Bukkærvej 5, 6933 Kibæk
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
9
2008 2018
- Telefon
- 97191193
- mail@bentlund.dk
- Stiftet
- 5 Feb 2008
- Selskabskapital
- 517.000 DKK
- Formål
- tømrer- og byggevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-01-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31258294 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bukkærvej 5, 6933 Kibæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,47
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-74,1%
▼ 45,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-23,6%
▼ 23,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.735.763 | 2.793.340 | 3.805.979 | 3.773.337 | 3.740.903 |
| Resultat før skat | -1.006.775 | -834.321 | 109.351 | 98.064 | 327.917 |
| Årets resultat | -1.006.775 | -814.869 | 120.681 | 108.081 | 327.917 |
| Egenkapital | -1.689.599 | -682.824 | 132.045 | 11.364 | -96.717 |
| Aktiver i alt | 2.279.103 | 2.377.621 | 2.943.844 | 3.276.473 | 3.551.375 |
| Omsætningsaktiver | 1.825.877 | 2.070.369 | 2.794.662 | 3.030.719 | 3.212.031 |
| Kortfristet gæld | 3.852.722 | 2.899.897 | 2.811.799 | 3.265.109 | 3.648.092 |
| Gæld i alt | 3.968.702 | 3.060.445 | 2.811.799 | 3.265.109 | 3.648.092 |
| Soliditetsgrad | -74.1% | -28.7% | 4.5% | 0.3% | -2.7% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
TOM GRØNKJÆR HOLDING ApS Siden 5 Feb 2008100% Ejer
Ledelse
4-
Bent Kjærgaard Lund Siden 27 May 2010Direktør
-
Søren Hager Siden 24 Jun 2025Formand
-
Peter Noer Lund Siden 24 Jun 2025Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Damgaard Møller Siden 24 Jun 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1TØMRERFIRMAET BENT LUND A/S
P-nr. 1014185557
Bukkærvej 5, 6933 Kibæk
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ICP Management ApS (CVR 41180331)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.