TØMRERFIRMAET DAN JENSEN A/S
CVR 27 52 86 78 · Tylstrup · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TØMRERFIRMAET DAN JENSEN A/S har CVR-nummer 27528678. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Luneborgvej 105C, 9382 Tylstrup. Stiftet: 23. juni 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.641.576 kr., årets resultat 301.682 kr., egenkapital 1.743.418 kr., aktiver i alt 4.968.961 kr. Soliditetsgraden på 35,1 % er lavere end hos 54 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 301.682 kr. er højere end hos 78 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRERFIRMAET DAN JENSEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Luneborgvej 105C, 9382 Tylstrup
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
-
7
2006 2018
- Telefon
- 98260808
- Stiftet
- 23 Jun 2006
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udførelse af tømrerentrepriser og lignende
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-03-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27528678 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Luneborgvej 105C, 9382 Tylstrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,3%
▼ 5,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,45
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,1%
▼ 11,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-32,0%
▼ 32,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.641.576 | 3.648.816 | 3.452.889 | 4.759.331 | 4.059.224 |
| Resultat før skat | 385.445 | 567.232 | 598.348 | 1.089.391 | 974.742 |
| Årets resultat | 301.682 | 443.535 | 467.710 | 851.849 | 756.078 |
| Egenkapital | 1.743.418 | 1.941.736 | 1.798.201 | 2.130.492 | 2.078.642 |
| Aktiver i alt | 4.968.961 | 4.155.438 | 3.574.565 | 3.292.416 | 3.056.516 |
| Omsætningsaktiver | 4.637.039 | 3.659.256 | 2.909.181 | — | — |
| Kortfristet gæld | 3.207.051 | 2.177.250 | 1.726.924 | 1.092.247 | 900.118 |
| Gæld i alt | 3.207.051 | 2.177.250 | 1.726.924 | 1.092.247 | 900.118 |
| Soliditetsgrad | 35.1% | 46.7% | 50.3% | 64.7% | 68% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 6 | 6 | 8 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DAN O. JENSEN HOLDING ApS Siden 5 Apr 2007100% Ejer
Ledelse
5-
Dan Ove Jensen Siden 23 Jun 2006Bestyrelsesmedlem
-
Dan Ove Jensen Siden 23 Jun 2006Direktør
-
Mads Ledet Jensen Siden 9 Mar 2026Formand
-
Stine Jensen Siden 9 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
-
Sarah Jensen Siden 9 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1TØMRERFIRMAET DAN JENSEN A/S
P-nr. 1012387543
Luneborgvej 105C, 9382 Tylstrup
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 7 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Tømrerfirmaet Dan Jensen A/S
Luneborgvej 105C, 9382 Tylstrup
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Aalborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DAN O. JENSEN HOLDING ApS (CVR 30573390)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrerentrepriser, udførelse, lignende.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.