TØMRERFIRMAET HANSEN ApS
CVR 27 68 54 20 · Højby · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TØMRERFIRMAET HANSEN ApS har CVR-nummer 27685420. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Ellingevej 40, 4573 Højby. Stiftet: 7. april 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 943.108 kr., årets resultat 274.522 kr., egenkapital 694.782 kr., aktiver i alt 1.138.231 kr. Soliditetsgraden på 61,0 % er højere end hos 77 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 274.522 kr. er højere end hos 77 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRERFIRMAET HANSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Ellingevej 40, 4573 Højby
- Kommune
- ODSHERRED
- Antal ansatte
-
1
2004 2018
- Telefon
- 59324646
- Stiftet
- 7 Apr 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed, udføre arbejde på fast ejendom og efter ledelsens opfattelse dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-12-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27685420 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ellingevej 40, 4573 Højby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,5%
▲ 13,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,29
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,0%
▲ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
71,1%
▲ 71,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 943.108 | 794.502 | 1.077.089 | 861.156 | 711.772 |
| Resultat før skat | 355.378 | 206.007 | 509.740 | 242.060 | 261.620 |
| Årets resultat | 274.522 | 160.420 | 396.643 | 186.517 | 204.056 |
| Egenkapital | 694.782 | 620.261 | 1.059.841 | 773.198 | 586.680 |
| Aktiver i alt | 1.138.231 | 1.098.436 | 1.668.744 | 1.217.915 | 864.298 |
| Omsætningsaktiver | 1.017.693 | 904.524 | 1.511.244 | 1.006.415 | 598.798 |
| Kortfristet gæld | 443.449 | 471.492 | 600.912 | 433.732 | 266.601 |
| Gæld i alt | 443.449 | 471.492 | 600.912 | 433.732 | 266.601 |
| Soliditetsgrad | 61% | 56.5% | 63.5% | 63.5% | 67.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LARS H. HOLDING ApS Siden 1 Jul 2013100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Hansen Siden 7 Apr 2004Direktør
Produktionsenheder
1TØMRERFIRMAET HANSEN ApS
P-nr. 1010504747
Ellingevej 40, 4573 Højby
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LARS H. HOLDING ApS (CVR 27672744)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opfattelse, tømrervirksomhed, arbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.