TØMRERFIRMAET SØREN HANSEN ApS
CVR 20 12 08 00 · Ribe · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
TØMRERFIRMAET SØREN HANSEN ApS har CVR-nummer 20120800. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Tøndervej 54, 6760 Ribe. Stiftet: 28. maj 1997. Status: ophørt 6. august 2026. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 79.623 kr., årets resultat -334.888 kr., egenkapital 296.734 kr., aktiver i alt 352.028 kr. Soliditetsgraden på 84,3 % er højere end hos 94 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -334.888 kr. er lavere end hos 95 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 94 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRERFIRMAET SØREN HANSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Tøndervej 54, 6760 Ribe
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
-
4
1997 2018
- Stiftet
- 28 May 1997
- Ophørt
- 6 Aug 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20120800 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tøndervej 54, 6760 Ribe
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-112,9%
▼ 121,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,18
▲ 5,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,3%
▲ 42,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-537,1%
▼ 537,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 79.623 | 1.264.661 | 1.804.768 | 1.289.114 | 1.130.656 |
| Resultat før skat | -548.832 | 98.271 | 323.950 | 295.084 | 151.640 |
| Årets resultat | -334.888 | 76.620 | 250.776 | 230.280 | 114.784 |
| Egenkapital | 296.734 | 921.622 | 962.802 | 826.426 | 596.146 |
| Aktiver i alt | 352.028 | 2.220.741 | 2.136.109 | 2.255.206 | 1.607.647 |
| Omsætningsaktiver | 341.920 | 991.759 | 721.710 | 629.979 | 737.593 |
| Kortfristet gæld | 55.294 | 1.191.143 | 1.058.670 | 1.330.336 | 949.792 |
| Gæld i alt | 55.294 | 1.191.143 | 1.058.670 | 1.330.336 | 949.792 |
| Soliditetsgrad | 84.3% | 41.5% | 45.1% | 36.6% | 37.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GRAUNGAARD HOLDING ApS (CVR 25798619)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
21 Aug 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms