TØMRERFIRMAET VILLEBÆK ApS
CVR 20 15 51 40 · Nykøbing F · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TØMRERFIRMAET VILLEBÆK ApS har CVR-nummer 20155140. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Stubbekøbingvej 288, 4800 Nykøbing F. Stiftet: 25. juni 1997. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.882.020 kr., årets resultat 622.985 kr., egenkapital 1.023.328 kr., aktiver i alt 2.209.466 kr. Soliditetsgraden på 46,3 % er højere end hos 61 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 622.985 kr. er højere end hos 88 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TØMRERFIRMAET VILLEBÆK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Stubbekøbingvej 288, 4800 Nykøbing F
- Kommune
- GULDBORGSUND
- Antal ansatte
-
10
1997 2018
- Telefon
- 40449613
- martin@villebaek-aps.dk
- Stiftet
- 25 Jun 1997
- Selskabskapital
- 373.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål er, at drive produktionsvirksomhed, handel, industri og håndværk
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-17
- Binavne
- JØRGEN VILLEBÆK ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20155140 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stubbekøbingvej 288, 4800 Nykøbing F
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
60,9%
▼ 17,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,77
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
46,3%
▼ 13,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-57,0%
▼ 57,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.882.020 | 5.520.397 | 3.528.197 | 3.070.614 | 2.440.042 |
| Resultat før skat | 800.205 | 1.857.766 | 778.748 | 664.277 | 293.083 |
| Årets resultat | 622.985 | 1.447.299 | 606.509 | 515.663 | 226.519 |
| Egenkapital | 1.023.328 | 1.847.343 | 1.007.044 | 905.535 | 839.872 |
| Aktiver i alt | 2.209.466 | 3.098.588 | 2.101.063 | 1.942.772 | 1.798.062 |
| Omsætningsaktiver | 2.098.135 | 2.959.255 | 2.090.063 | 1.931.772 | 1.752.212 |
| Kortfristet gæld | 1.185.809 | 1.251.245 | 1.094.019 | 1.037.237 | 958.190 |
| Gæld i alt | 1.185.809 | 1.251.245 | 1.094.019 | 1.037.237 | 958.190 |
| Soliditetsgrad | 46.3% | 59.6% | 47.9% | 46.6% | 46.7% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 9 | 5 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Løjgaard Holding ApS Siden 23 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Christian Villebæk Siden 30 Sep 2008Direktør
Produktionsenheder
2TØMRERFIRMAET VILLEBÆK ApS
P-nr. 1004157447
Stubbekøbingvej 288, 4800 Nykøbing F
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Tømrerfirmaet Villebæk-Aps
P-nr. 1015655387
Falkerslevvej 31, 4871 Horbelev
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Løjgaard Holding ApS (CVR 41488255)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver produktionsvirksomhed, håndværk, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.