Tømrermester Rene Andersen & Søn ApS
CVR 27 98 76 99 · Sønderborg · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tømrermester Rene Andersen & Søn ApS har CVR-nummer 27987699. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Rønhavegade 8A, 1. th, 6400 Sønderborg. Stiftet: 17. august 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 233.824 kr., årets resultat -116.244 kr., egenkapital 2.931.821 kr., aktiver i alt 3.554.274 kr. Soliditetsgraden på 82,5 % er højere end hos 93 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -116.244 kr. er lavere end hos 86 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 91 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tømrermester Rene Andersen & Søn ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Rønhavegade 8A, 1. th, 6400 Sønderborg
- Kommune
- SØNDERBORG
- Antal ansatte
-
1
2004 2016
- Telefon
- 29386888
- info@andersenogson.dk
- Stiftet
- 17 Aug 2004
- Selskabskapital
- 1.100.000 DKK
- Formål
- autoværksted samt naturligt i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-04-23
- Sekundære brancher
- Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27987699 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rønhavegade 8A, 1. th, 6400 Sønderborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-4,0%
▼ 7,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,48
▲ 3,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,5%
▲ 21,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-197,5%
▼ 197,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 233.824 | 2.657.537 | 3.947.374 | 2.919.975 | 2.928.657 |
| Resultat før skat | -147.474 | 157.988 | 870.732 | 394.411 | 698.932 |
| Årets resultat | -116.244 | 119.191 | 675.658 | 304.460 | 542.462 |
| Egenkapital | 2.931.821 | 3.048.065 | 2.928.874 | 2.253.217 | 1.948.758 |
| Aktiver i alt | 3.554.274 | 4.958.273 | 4.449.190 | 4.127.802 | 3.485.424 |
| Omsætningsaktiver | 3.250.495 | 4.382.512 | 4.038.971 | 4.103.802 | 3.453.424 |
| Kortfristet gæld | 593.557 | 1.884.281 | 1.500.890 | 1.869.305 | 1.536.666 |
| Gæld i alt | 593.557 | 1.884.281 | 1.500.890 | 1.869.305 | 1.536.666 |
| Soliditetsgrad | 82.5% | 61.5% | 65.8% | 54.6% | 55.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 4 | 5 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RENÉ ANDERSEN HOLDING ApS Siden 17 Aug 2004100% Ejer
Ledelse
1-
René Andersen Siden 17 Aug 2004Direktør
Produktionsenheder
1Tømrermester Rene Andersen & Søn ApS
P-nr. 1010722868
Rønhavegade 8A, 1. th, 6400 Sønderborg
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RENÉ ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 27015360)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoværksted, reservedele, naturligt.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.