TOFTLUND MURERFORRETNING ApS
CVR 27 70 64 79 · Toftlund · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TOFTLUND MURERFORRETNING ApS har CVR-nummer 27706479. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Vestervang 11, 6520 Toftlund. Stiftet: 14. april 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.572.981 kr., årets resultat 192.339 kr., egenkapital 864.387 kr., aktiver i alt 1.767.908 kr. Soliditetsgraden på 48,9 % er højere end hos 61 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 192.339 kr. er højere end hos 70 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TOFTLUND MURERFORRETNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Vestervang 11, 6520 Toftlund
- Kommune
- TØNDER
- Antal ansatte
-
8
2004 2018
- Stiftet
- 14 Apr 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet forpligtes ved aftaler, som indgås på selskabets vegne af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27706479 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestervang 11, 6520 Toftlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,3%
▼ 16,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,65
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,9%
▼ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,2%
▼ 53,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.572.981 | 4.710.567 | 3.604.667 | 4.231.837 | 5.046.170 |
| Resultat før skat | 247.628 | 527.140 | 47.855 | 395.220 | 1.221.666 |
| Årets resultat | 192.339 | 411.046 | 36.828 | 305.418 | 951.559 |
| Egenkapital | 864.387 | 1.072.048 | 661.002 | 924.173 | 1.518.756 |
| Aktiver i alt | 1.767.908 | 2.004.698 | 1.432.705 | 1.592.833 | 3.259.052 |
| Omsætningsaktiver | 1.431.040 | 1.577.910 | 1.253.911 | 1.313.334 | 2.913.848 |
| Kortfristet gæld | 867.398 | 909.026 | 756.945 | 644.711 | 1.713.485 |
| Gæld i alt | 867.398 | 909.026 | 756.945 | 644.711 | 1.713.485 |
| Soliditetsgrad | 48.9% | 53.5% | 46.1% | 58% | 46.6% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 9 | 7 | 9 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
BW HOLDING, TOFTLUND ApS Siden 14 Apr 200450% Ejer
-
HM HOLDING, TOFTLUND ApS Siden 14 Apr 200450% Ejer
Ledelse
2-
Bo Warming Nissen Siden 14 Apr 2004Direktør
-
Henrik Marcussen Siden 14 Apr 2004Direktør
Produktionsenheder
1TOFTLUND MURERFORRETNING ApS
P-nr. 1010530047
Vestervang 11, 6520 Toftlund
Murerarbejde (439100)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 487.414 DKK | 107.228 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 91.904 DKK | 20.218 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 421.255 DKK | 92.664 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.211.951 DKK | 266.618 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 701.335 DKK | 154.286 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TOFTLUND MURERFORRETNING ApS (CVR 27706479)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.