Torden & Lynild ApS
CVR 39 29 09 52 · København NV · Indretningsaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Torden & Lynild ApS har CVR-nummer 39290952. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Indretningsaktiviteter (branchekode 741300). Adresse: Bygmestervej 2, 2400 København NV. Stiftet: 22. januar 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.904.262 kr., årets resultat 174.953 kr., egenkapital 589.116 kr., aktiver i alt 1.019.289 kr. Soliditetsgraden på 57,8 % er højere end hos 63 % af de 306 virksomheder i branchen «Indretningsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 174.953 kr. er højere end hos 77 % af de 306 virksomheder i branchen «Indretningsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Torden & Lynild ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Indretningsaktiviteter (741300)
- Adresse
- Bygmestervej 2, 2400 København NV
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 6
- Telefon
- 27203593
- sigrid@tordenoglynild.net
- Hjemmeside
- www.tordenoglynild.net
- Stiftet
- 22 Jan 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- industriel design og produktdesign
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39290952 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bygmestervej 2, 2400 København NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.tordenoglynild.net Hjemmeside https://tordenoglynild.net/
- https://www.facebook.com/TordenogLynild/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/tordenoglynild_design/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (21. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,7%
▲ 20,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,26
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,8%
▲ 22,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
386,0%
▲ 386,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
306 virksomheder i «Indretningsaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.904.262 | 1.931.635 | 2.489.462 | 2.025.693 | 1.651.396 |
| Resultat før skat | 242.669 | 48.768 | 170.336 | 21.543 | 118.063 |
| Årets resultat | 174.953 | 35.995 | 131.418 | 15.601 | 91.202 |
| Egenkapital | 589.116 | 371.680 | 290.645 | 159.228 | 146.610 |
| Aktiver i alt | 1.019.289 | 1.045.077 | 795.226 | 701.653 | 712.693 |
| Omsætningsaktiver | 970.095 | 996.730 | 734.766 | 645.077 | 645.966 |
| Kortfristet gæld | 430.173 | 673.397 | 489.581 | 527.425 | 463.537 |
| Gæld i alt | 430.173 | 673.397 | 504.581 | 542.425 | 560.550 |
| Soliditetsgrad | 57.8% | 35.6% | 36.5% | 22.7% | 20.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 6 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Thunderstruck Holding ApS Siden 22 Jan 2018100% Ejer
Ledelse
2-
David Sebastian Tingkær Siden 22 Jan 2018Direktør
-
Sigrid Bennike Siden 22 Jan 2018Direktør
Produktionsenheder
1Torden & Lynild ApS
P-nr. 1023299077
Bygmestervej 2, 2400 København NV
Indretningsaktiviteter (741300)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Thunderstruck Holding ApS (CVR 39286238)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver produktdesign, industriel, indretningsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.