TRUE MASKINSTATION ApS
CVR 29 60 28 59 · Mariager · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TRUE MASKINSTATION ApS har CVR-nummer 29602859. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (branchekode 016100). Adresse: Skrødstrupvej 7, 9550 Mariager. Stiftet: 19. maj 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.481.351 kr., årets resultat 319.167 kr., egenkapital 2.966.065 kr., aktiver i alt 5.463.663 kr. Soliditetsgraden på 54,3 % er højere end hos 67 % af de 370 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 319.167 kr. er højere end hos 62 % af de 370 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TRUE MASKINSTATION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (016100)
- Adresse
- Skrødstrupvej 7, 9550 Mariager
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Antal ansatte
-
4
2006 2018
- Stiftet
- 19 May 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- maskinstation
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2006-05-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29602859 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skrødstrupvej 7, 9550 Mariager
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,8%
▲ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,75
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,3%
▲ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
218,7%
▲ 218,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.481.351 | 2.869.690 | 2.131.135 | 2.604.973 | 2.559.283 |
| Resultat før skat | 404.423 | 123.167 | -209.376 | 193.731 | 220.443 |
| Årets resultat | 319.167 | 100.134 | -137.879 | 150.179 | 170.362 |
| Egenkapital | 2.966.065 | 2.646.898 | 2.546.764 | 2.684.643 | 2.534.464 |
| Aktiver i alt | 5.463.663 | 5.153.235 | 5.190.415 | 5.686.530 | 5.631.195 |
| Omsætningsaktiver | 899.157 | 649.352 | 498.972 | 1.022.117 | 727.574 |
| Kortfristet gæld | 1.197.523 | 1.146.994 | 1.335.602 | 1.541.886 | 1.132.134 |
| Gæld i alt | 1.883.208 | 1.977.203 | 2.137.550 | 2.424.289 | 2.562.685 |
| Soliditetsgrad | 54.3% | 51.4% | 49.1% | 47.2% | 45% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 6 | 5 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Stenholt Møller Siden 19 May 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Stenholt Møller Siden 19 May 2006Direktør
Produktionsenheder
1TRUE MASKINSTATION ApS
P-nr. 1012295886
Skrødstrupvej 7, 9550 Mariager
Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (016100)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)True Maskinstation
Broløsvej 3, 9550 Mariager
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -16.308 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -348.366 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -83.644 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 40.648 DKK | 8.932 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TRUE MASKINSTATION ApS (CVR 29602859)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinstation, planteavl, støtteaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.