TYGE TOLSTRUP A/S
CVR 10 48 99 70 · Farsø · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TYGE TOLSTRUP A/S har CVR-nummer 10489970. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Søndergården 7, 9640 Farsø. Stiftet: 29. september 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste 2.767.877 kr., årets resultat 91.214 kr., egenkapital 614.036 kr., aktiver i alt 4.805.155 kr. Soliditetsgraden på 12,8 % er lavere end hos 76 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 91.214 kr. er højere end hos 58 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 25 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TYGE TOLSTRUP A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Søndergården 7, 9640 Farsø
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Antal ansatte
-
5
1997 2018
- Telefon
- 98633400
- info@ttolstrup.dk
- Stiftet
- 29 Sep 1986
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- fabrikation, handel, håndværk og anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-01-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10489970 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndergården 7, 9640 Farsø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,9%
▼ 35,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,21
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
12,8%
▼ 8,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-83,3%
▼ 83,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.767.877 | 3.714.386 | 4.085.352 | 5.202.574 | 4.945.295 |
| Resultat før skat | 131.167 | 699.447 | 708.258 | 2.210.952 | 2.119.116 |
| Årets resultat | 91.214 | 544.809 | 542.882 | 1.725.013 | 1.649.834 |
| Egenkapital | 614.036 | 1.072.822 | 1.078.013 | 2.235.131 | 2.210.118 |
| Aktiver i alt | 4.805.155 | 4.951.158 | 5.341.529 | 4.300.712 | 6.639.208 |
| Omsætningsaktiver | 4.588.740 | 4.513.027 | 4.794.127 | 4.038.542 | 6.397.778 |
| Kortfristet gæld | 3.781.119 | 3.549.834 | 3.971.259 | 1.997.495 | 4.282.090 |
| Gæld i alt | 3.781.119 | 3.549.834 | 3.971.259 | 1.997.495 | 4.282.090 |
| Soliditetsgrad | 12.8% | 21.7% | 20.2% | 52% | 33.3% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 8 | 10 | 10 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
T. Tolstrup ApS Siden 1 May 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Tyge Tolstrup Siden 23 Aug 2005Formand
-
Ellen Møller Tolstrup Siden 29 Sep 1986Bestyrelsesmedlem
-
Peter Tolstrup Siden 29 Sep 1986Bestyrelsesmedlem
-
Peter Tolstrup Siden 23 Aug 2005Adm. dir.
Produktionsenheder
1TYGE TOLSTRUP A/S
P-nr. 1000084438
Søndergården 7, 9640 Farsø
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 6 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Tyge Tolstrup A/S
Søndergården 7, 9640 Farsø
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Vesthimmerlands Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 26218047
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværk, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.