Ulrik Lundgaard Holding ApS
CVR 42 91 73 38 · Eskebjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ulrik Lundgaard Holding ApS har CVR-nummer 42917338. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Alleshavevej 64, 4593 Eskebjerg. Stiftet: 20. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -444.041 kr., årets resultat 22.591.982 kr., egenkapital 42.511.183 kr., aktiver i alt 42.639.155 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 22.591.982 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ulrik Lundgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Alleshavevej 64, 4593 Eskebjerg
- Kommune
- KALUNDBORG
- Stiftet
- 20 Dec 2021
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- er besidde kapitalandele i andre selskaber og virksomheder (holdingvirksomhed)
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-12-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42917338 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Alleshavevej 64, 4593 Eskebjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
53,1%
▲ 61,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
92,18
▲ 89,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.536,8%
▲ 1.536,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -444.041 | -63.933 | -10.357 | -13.170 |
| Resultat før skat | 22.591.982 | — | — | — |
| Årets resultat | 22.591.982 | -1.572.335 | 1.268.643 | -301.766 |
| Egenkapital | 42.511.183 | 19.986.701 | 21.620.036 | 20.410.293 |
| Aktiver i alt | 42.639.155 | 20.080.981 | 21.669.526 | 21.203.430 |
| Omsætningsaktiver | 11.796.951 | 286.652 | 343.429 | 3.080 |
| Kortfristet gæld | 127.972 | 94.280 | 49.490 | 6.250 |
| Gæld i alt | 127.972 | 94.280 | 49.490 | 6.250 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.5% | 99.8% | 96.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ulrik Rønnenkamp Lundgaard Siden 20 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Ulrik Rønnenkamp Lundgaard Siden 20 Dec 2021Direktør
Produktionsenheder
1Ulrik Lundgaard Holding ApS
P-nr. 1027827280
Alleshavevej 64, 4593 Eskebjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.595.045 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -2.448.836 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.347.462 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ulrik Lundgaard Holding ApS (CVR 42917338)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.