UNI-VALVE A/S
CVR 14 24 60 37 · Glostrup · Engroshandel med værktøjsmaskiner · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
UNI-VALVE A/S har CVR-nummer 14246037. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med værktøjsmaskiner (branchekode 466200). Adresse: Sydvestvej 138, 2600 Glostrup. Stiftet: 1. juni 1990. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.366.104 kr., årets resultat 3.333.789 kr., egenkapital 8.920.155 kr., aktiver i alt 13.648.166 kr. Soliditetsgraden på 65,4 % er højere end hos 67 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.333.789 kr. er højere end hos 88 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som UNI-VALVE A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
- Adresse
- Sydvestvej 138, 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Antal ansatte
-
7
1997 2018
- Telefon
- 43436128
- bogholderi@uni-valve.com
- Stiftet
- 1 Jun 1990
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem eller af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2007-12-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14246037 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900QJ3M2K4WUURF79 Øverste modervirksomhed: HENNY OG PETER NIELSEN HOLDING ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sydvestvej 138, 2600 Glostrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
37,4%
▼ 8,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,06
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,4%
▼ 7,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-29,8%
▼ 29,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
276 virksomheder i «Engroshandel med værktøjsmaskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.366.104 | 10.235.583 | 11.014.780 | 8.077.617 | 7.752.261 |
| Resultat før skat | 4.276.978 | 6.095.197 | 7.180.437 | 4.280.548 | 3.811.731 |
| Årets resultat | 3.333.789 | 4.750.986 | 5.600.317 | 3.338.693 | 2.972.294 |
| Egenkapital | 8.920.155 | 10.386.366 | 11.235.380 | 8.935.063 | 8.496.370 |
| Aktiver i alt | 13.648.166 | 14.162.844 | 17.482.385 | 14.459.650 | 14.295.942 |
| Omsætningsaktiver | 13.251.198 | 13.654.309 | 17.056.137 | 13.983.517 | 13.819.435 |
| Kortfristet gæld | 4.334.955 | 3.386.157 | 5.861.105 | 4.960.831 | 5.248.391 |
| Gæld i alt | 4.334.955 | 3.386.157 | 5.861.105 | 4.960.831 | 5.248.391 |
| Soliditetsgrad | 65.4% | 73.3% | 64.3% | 61.8% | 59.4% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 7 | 7 | 7 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
HENNY OG PETER NIELSEN HOLDING ApS Siden 20 Dec 201350% Ejer
-
THOMAS SINDT NIELSEN HOLDING ApS Siden 20 Dec 201333,33% Ejer
Ledelse
4-
Peter Nielsen Siden 4 Dec 2007Formand
-
Thomas Nielsen Siden 4 Dec 2007Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Nielsen Siden 5 Dec 2007Adm. dir.
-
Svend-Henrik Jensen Siden 25 Feb 2010Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1UNI-VALVE A/S POSTBOKS 103
P-nr. 1000706204
Sydvestvej 138, 2600 Glostrup
Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
👥 7 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HENNY OG PETER NIELSEN HOLDING ApS (CVR 20837748)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver værktøjsmaskiner, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.