Ursa Major Holding ApS
CVR 39 02 22 65 · Aalborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ursa Major Holding ApS har CVR-nummer 39022265. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Jernbanegade 21, 1. tv, 9000 Aalborg. Stiftet: 13. oktober 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 98.721 kr., egenkapital 892.258 kr., aktiver i alt 1.103.601 kr. Soliditetsgraden på 80,8 % er lavere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 98.721 kr. er højere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ursa Major Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Jernbanegade 21, 1. tv, 9000 Aalborg
- Kommune
- AALBORG
- Stiftet
- 13 Oct 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-10-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39022265 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 1595F27AT9VO2BLYYE76
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jernbanegade 21, 1. tv, 9000 Aalborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▲ 10,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,79
▼ 2,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,8%
▼ 8,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.077,1%
▲ 1.077,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | -5.250 |
| Resultat før skat | 98.721 | 8.387 | -44.017 | 470.699 | 99.580 |
| Årets resultat | 98.721 | 8.387 | -44.017 | 470.699 | 99.580 |
| Egenkapital | 892.258 | 928.537 | 1.042.150 | 1.203.967 | 847.668 |
| Aktiver i alt | 1.103.601 | 1.035.248 | 1.057.601 | 1.216.918 | 860.619 |
| Omsætningsaktiver | 378.916 | 409.966 | 88.735 | — | 11.228 |
| Kortfristet gæld | 211.343 | 106.711 | 15.451 | 12.951 | 12.951 |
| Gæld i alt | 211.343 | 106.711 | 15.451 | 12.951 | 12.951 |
| Soliditetsgrad | 80.8% | 89.7% | 98.5% | 98.9% | 98.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan Jakob Jessen Siden 13 Oct 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Jakob Jessen Siden 13 Oct 2017Direktør
Produktionsenheder
1Ursa Major Holding ApS
P-nr. 1022941581
Jernbanegade 21, 1. tv, 9000 Aalborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.936 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.757 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.314 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.258 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ursa Major Holding ApS (CVR 39022265)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.