V-Steel A/S
CVR 37 03 33 75 · Skive · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
V-Steel A/S har CVR-nummer 37033375. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Marienlystvej 33, 7800 Skive. Stiftet: 25. august 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 14.326.507 kr., årets resultat 5.934.158 kr., egenkapital 7.503.644 kr., aktiver i alt 12.148.390 kr. Soliditetsgraden på 61,8 % er højere end hos 75 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.934.158 kr. er højere end hos 92 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som V-Steel A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Marienlystvej 33, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
9
2015 2018
- Stiftet
- 25 Aug 2015
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- salg af stålkonstruktioner mv
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør sammen med bestyrelsesformanden, eller af et bestyrelsesmedlem og bestyrelsesformanden i forening, eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-08-08
- Binavne
- V Consulting A/S Vsteel.dk A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37033375 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Marienlystvej 33, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
79,1%
▼ 3,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,47
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,8%
▲ 6,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-15,8%
▼ 15,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 14.326.507 | 13.724.667 | 10.776.131 | 8.912.734 | 7.738.554 |
| Resultat før skat | 7.621.524 | 9.040.943 | 7.023.382 | 5.075.394 | 5.782.150 |
| Årets resultat | 5.934.158 | 7.049.693 | 5.476.248 | 3.955.916 | 4.472.600 |
| Egenkapital | 7.503.644 | 8.569.486 | 8.290.793 | 6.264.544 | 5.269.193 |
| Aktiver i alt | 12.148.390 | 15.551.632 | 14.873.181 | 12.942.114 | 13.081.495 |
| Omsætningsaktiver | 8.928.274 | 15.171.868 | 14.359.358 | 12.702.294 | 12.873.721 |
| Kortfristet gæld | 2.576.301 | 4.882.147 | 5.013.388 | 5.179.570 | 6.614.302 |
| Gæld i alt | 2.576.301 | 4.882.147 | 5.013.388 | 5.179.570 | 6.614.302 |
| Soliditetsgrad | 61.8% | 55.1% | 55.7% | 48.4% | 40.3% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 5 | 4 | 4 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FTE Holding 2024 ApS Siden 10 Jun 2024100% Ejer
Ledelse
4-
Bjarne Grølsted-Kristensen Siden 11 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Søren Vestergaard Siden 25 Aug 2015Direktør
-
Søren Vestergaard Siden 25 Aug 2015Bestyrelsesmedlem
-
John Haue Damkjær Siden 15 Aug 2026Formand
Produktionsenheder
1V-Steel A/S
P-nr. 1020670386
Marienlystvej 33, 7800 Skive
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FTE Holding 2024 ApS (CVR 44870959)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver stålkonstruktioner, metalkonstruktioner, dele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.