Vaabensted Holding ApS
CVR 43 98 40 98 · Gentofte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vaabensted Holding ApS har CVR-nummer 43984098. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kildeskovsvej 70, 2820 Gentofte. Stiftet: 13. april 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 2.433.719 kr., aktiver i alt 3.088.975 kr. Soliditetsgraden på 78,8 % er lavere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vaabensted Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kildeskovsvej 70, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Telefon
- 40708055
- christian@publikum.biz
- Stiftet
- 13 Apr 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- kommunikationsvirksomhed og eje anparter i andre selskaber med begrænset hæftelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43984098 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kildeskovsvej 70, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,68
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,8%
▲ 6,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | -66.855 |
| Resultat før skat | — | — | 375.997 |
| Årets resultat | — | — | 380.197 |
| Egenkapital | 2.433.719 | 1.792.622 | 1.085.972 |
| Aktiver i alt | 3.088.975 | 2.486.643 | 1.767.432 |
| Omsætningsaktiver | 1.098.113 | 990.362 | 263.982 |
| Kortfristet gæld | 655.256 | 694.021 | 681.460 |
| Gæld i alt | 655.256 | 694.021 | 681.460 |
| Soliditetsgrad | 78.8% | 72.1% | 61.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Christian Vaabensted Siden 13 Apr 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Vaabensted Siden 13 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1Vaabensted Holding ApS
P-nr. 1029217854
Kildeskovsvej 70, 2820 Gentofte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 485.388 DKK | 106.766 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 502.966 DKK | 110.638 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vaabensted Holding ApS (CVR 43984098)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Floratext ApS København V
- If Skadeforsikring Holding Danmark, filial af If Skadeförsäkring Holding AB (publ), Sverige Ballerup
- KØBENHAVNS LUFTHAVNE A/S Kastrup
- LARS MØNSTER HOLDING A/S Roskilde
- HOLDINGSELSKABET AF 29.11.2007 ApS Hillerød
- FONDEN AF 1. DECEMBER 1997 Kongens Lyngby
- DSB EJENDOMSUDVIKLING A/S Taastrup
- DEN DANSKE FORSKNINGSFOND Vedbæk
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hæftelse, kommunikationsvirksomhed, begrænset.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.