Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS
CVR 37 15 02 31 · Roskilde · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS har CVR-nummer 37150231. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Tjærebyvej 61A, 4000 Roskilde. Stiftet: 9. oktober 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.704.673 kr., årets resultat 190.471 kr., egenkapital 1.958.076 kr., aktiver i alt 3.095.420 kr. Soliditetsgraden på 63,3 % er højere end hos 80 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 190.471 kr. er højere end hos 70 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Tjærebyvej 61A, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
12
2015 2018
- Stiftet
- 9 Oct 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- drift af tømrervirksomhed og hermed nært beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-05-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37150231 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tjærebyvej 61A, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,7%
▼ 4,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,69
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,3%
▲ 6,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-33,3%
▼ 33,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.704.673 | 5.952.147 | 5.025.988 | 4.311.508 | 4.190.478 |
| Resultat før skat | 261.025 | 379.638 | 639.006 | 387.748 | 709.112 |
| Årets resultat | 190.471 | 285.544 | 487.976 | 294.578 | 546.026 |
| Egenkapital | 1.958.076 | 1.967.605 | 1.932.061 | 1.759.085 | 1.578.907 |
| Aktiver i alt | 3.095.420 | 3.462.078 | 3.133.272 | 2.873.299 | 2.905.790 |
| Omsætningsaktiver | 2.874.453 | 3.329.711 | 2.962.371 | 2.756.479 | 2.744.964 |
| Kortfristet gæld | 1.068.352 | 1.418.551 | 1.137.763 | 1.086.230 | — |
| Gæld i alt | 1.068.352 | 1.418.551 | 1.137.763 | 1.086.230 | 1.292.849 |
| Soliditetsgrad | 63.3% | 56.8% | 61.7% | 61.2% | 54.3% |
| Ansatte (gns.) | 11 | 11 | 11 | 10 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lasse Thers Esmann Christiansen Siden 9 Oct 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Thers Esmann Christiansen Siden 9 Oct 2015Direktør
Produktionsenheder
1Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS
P-nr. 1020805346
Tjærebyvej 61A, 4000 Roskilde
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 12 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS
Tjærebyvej 61A, 4000 Roskilde
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Roskilde Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 371.040 DKK | 81.620 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 525.351 DKK | 115.566 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 451.053 DKK | 99.220 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 759.990 DKK | 167.178 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 285.542 DKK | 62.810 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vagn Esmann Christiansens Eftf. ApS (CVR 37150231)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver nært, tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.