Valora Holding ApS
CVR 42 42 84 42 · Ebeltoft · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Valora Holding ApS har CVR-nummer 42428442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strandvejen 16, 8400 Ebeltoft. Stiftet: 31. maj 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -18.677 kr., årets resultat 5.755.435 kr., egenkapital 11.920.136 kr., aktiver i alt 11.937.235 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.755.435 kr. er højere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Valora Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strandvejen 16, 8400 Ebeltoft
- Kommune
- SYDDJURS
- Stiftet
- 31 May 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber, samt dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42428442 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 16, 8400 Ebeltoft
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
48,3%
▼ 3,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
131,35
▲ 122,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
77,5%
▲ 77,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -18.677 | -20.298 | -7.583 | -18.119 | -4.000 |
| Resultat før skat | 5.755.435 | 3.242.176 | 1.565.732 | 1.222.793 | -9.000 |
| Årets resultat | 5.755.435 | 3.242.176 | 1.565.732 | 1.222.793 | -9.000 |
| Egenkapital | 11.920.136 | 6.299.701 | 3.179.525 | 1.253.793 | 31.000 |
| Aktiver i alt | 11.937.235 | 6.344.880 | 3.214.283 | 1.280.913 | 40.000 |
| Omsætningsaktiver | 2.246.007 | 393.101 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 17.099 | 45.179 | 34.758 | 27.120 | 9.000 |
| Gæld i alt | 17.099 | 45.179 | 34.758 | 27.120 | 9.000 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.3% | 98.9% | 97.9% | 77.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
June Maria Stevn Siden 31 May 202150% Ejer
-
Mikael Toftebjerg Stevn Siden 31 May 202150% Ejer
Ledelse
2-
June Maria Stevn Siden 10 Oct 2022Direktør
-
Mikael Toftebjerg Stevn Siden 10 Oct 2022Direktør
Produktionsenheder
1Valora Holding ApS
P-nr. 1027214076
Strandvejen 16, 8400 Ebeltoft
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -20.320 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.638 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -18.120 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -4.000 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Valora Holding ApS (CVR 42428442)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.