van Hauen Madsen ApS
CVR 43 11 57 31 · Brønshøj · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
van Hauen Madsen ApS har CVR-nummer 43115731. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Knabstrupvej 25, 2700 Brønshøj. Stiftet: 8. marts 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 92.490 kr., årets resultat 42.580 kr., egenkapital 82.580 kr., aktiver i alt 267.407 kr. Soliditetsgraden på 30,9 % er højere end hos 58 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 42.580 kr. er højere end hos 54 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 49 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som van Hauen Madsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Knabstrupvej 25, 2700 Brønshøj
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 42685356
- marcvanhauen@live.dk
- Stiftet
- 8 Mar 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Udlejning af ejendomme og drive restauration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-03-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43115731 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Knabstrupvej 25, 2700 Brønshøj
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
51,6%
▼ 13,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,53
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,9%
▼ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-49,8%
▼ 49,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 92.490 | 180.784 | 76.704 |
| Resultat før skat | 53.764 | 110.175 | 8.350 |
| Årets resultat | 42.580 | 84.776 | 6.517 |
| Egenkapital | 82.580 | 131.293 | 46.517 |
| Aktiver i alt | 267.407 | 345.689 | 553.271 |
| Omsætningsaktiver | 267.407 | 15.216 | 157.666 |
| Kortfristet gæld | 175.319 | 188.194 | 504.048 |
| Gæld i alt | 184.827 | 214.396 | 506.754 |
| Soliditetsgrad | 30.9% | 38% | 8.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Fsma Holding ApS Siden 23 Oct 202550% Ejer
-
Skarsteen Van Hauen Holding ApS Siden 23 Oct 202550% Ejer
Ledelse
2-
Marc Skarsteen van Hauen Siden 8 Mar 2022Adm. dir.
-
Frede Sten Madsen Siden 8 Mar 2022Direktør
Produktionsenheder
1van Hauen Madsen ApS
P-nr. 1028070507
Knabstrupvej 25, 2700 Brønshøj
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 12.319 DKK | 2.706 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -98.782 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 44824345
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restauration, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.