Vedel Investments ApS
CVR 34 04 82 23 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vedel Investments ApS har CVR-nummer 34048223. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Elmehøjvej 43, 8270 Højbjerg. Stiftet: 5. december 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juni 2024 – 31. maj 2025): bruttofortjeneste 2.660.578 kr., årets resultat 3.162.146 kr., egenkapital 21.081.953 kr., aktiver i alt 24.672.928 kr. Soliditetsgraden på 85,4 % er lavere end hos 54 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.162.146 kr. er højere end hos 92 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vedel Investments ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Elmehøjvej 43, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
2
2012 2018
- Stiftet
- 5 Dec 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder ved investering i kapitalandele og værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-12
- Sekundære brancher
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34048223 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500EKW38F8TFL2R10
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Elmehøjvej 43, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,0%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
297,69
▲ 1,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,4%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1,4%
▲ 1,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.660.578 | 2.826.082 | 2.672.736 | 3.108.125 | 2.741.243 |
| Resultat før skat | 3.947.384 | 3.960.578 | 3.069.737 | 3.305.743 | 3.321.534 |
| Årets resultat | 3.162.146 | 3.118.716 | 2.395.914 | 2.567.409 | 2.634.660 |
| Egenkapital | 21.081.953 | 18.519.807 | 16.151.091 | 15.755.177 | 15.687.768 |
| Aktiver i alt | 24.672.928 | 22.179.586 | 19.628.378 | 19.868.454 | 19.223.482 |
| Omsætningsaktiver | 18.347.928 | 16.136.586 | 14.085.528 | 14.358.779 | 13.747.882 |
| Kortfristet gæld | 61.634 | 54.464 | 148.022 | 74.291 | 105.562 |
| Gæld i alt | 649.835 | 715.689 | 2.607.904 | 1.362.835 | 154.062 |
| Soliditetsgrad | 85.4% | 83.5% | 82.3% | 79.3% | 81.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Vedel Siden 5 Dec 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Jeanette Vedel Siden 12 Nov 2025Direktør
Produktionsenheder
2HEV 2741 Statsautoriseret Revisionsanspartsselskab
P-nr. 1017296589
Imaneq 33, 3900 Nuuk
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
Vedel Investments ApS
P-nr. 1017250473
Elmehøjvej 43, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.814.659 DKK | 839.212 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.194.619 DKK | 482.812 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 6.225.234 DKK | 1.369.544 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.493.247 DKK | 548.504 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.026.048 DKK | 225.720 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vedel Investments ApS (CVR 34048223)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.