Velofit ApS
CVR 39 69 19 22 · Skødstrup · Anden undervisning i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Velofit ApS har CVR-nummer 39691922. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden undervisning i.a.n. (branchekode 855900). Adresse: Løgten Østervej 60, 8541 Skødstrup. Stiftet: 30. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.611.293 kr., årets resultat 394.439 kr., egenkapital 947.135 kr., aktiver i alt 1.169.722 kr. Soliditetsgraden på 81,0 % er højere end hos 78 % af de 1.113 virksomheder i branchen «Anden undervisning i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 394.439 kr. er højere end hos 89 % af de 1.113 virksomheder i branchen «Anden undervisning i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Velofit ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden undervisning i.a.n. (855900)
- Adresse
- Løgten Østervej 60, 8541 Skødstrup
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 22773417
- info@velofit.dk
- Hjemmeside
- www.velofit.dk
- Stiftet
- 30 Jun 2018
- Selskabskapital
- 71.429 DKK
- Formål
- beskæftige sig med cykeltilpasning, træningsvejledning, salg af cykelrejser
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-06-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39691922 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Løgten Østervej 60, 8541 Skødstrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.velofit.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://velofit.dk/
- https://www.facebook.com/velofit.dk Sociale medier
- https://www.instagram.com/velofit/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/@velofit7565 Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
41,6%
▲ 10,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,66
▲ 1,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,0%
▲ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
131,6%
▲ 131,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1113 virksomheder i «Anden undervisning i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.611.293 | 1.266.563 | 1.093.698 | 995.362 | 871.275 |
| Resultat før skat | 500.766 | 213.785 | 106.405 | 284.114 | 386.319 |
| Årets resultat | 394.439 | 170.329 | 84.832 | 223.097 | 300.581 |
| Egenkapital | 947.135 | 552.696 | 382.367 | 497.534 | 399.437 |
| Aktiver i alt | 1.169.722 | 752.883 | 797.714 | 1.036.252 | 915.434 |
| Omsætningsaktiver | 978.368 | 527.548 | 623.738 | — | — |
| Kortfristet gæld | 209.749 | 192.630 | 415.347 | 532.907 | 484.722 |
| Gæld i alt | 209.749 | 192.630 | 415.347 | 532.907 | 510.272 |
| Soliditetsgrad | 81% | 73.4% | 47.9% | 48% | 43.6% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LUWA Holding ApS Siden 17 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Vestergaard Bundgaard Siden 30 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Velofit ApS
P-nr. 1023757636
Løgten Østervej 60, 8541 Skødstrup
Anden undervisning i.a.n. (855900)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LUWA Holding ApS (CVR 40025367)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver cykeltilpasning, træningsvejledning, cykelrejser.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.