Vendelbo Import-Export ApS
CVR 44 11 75 76 · Tårs · Engroshandel med motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vendelbo Import-Export ApS har CVR-nummer 44117576. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med motorkøretøjer (branchekode 467100). Adresse: Damhusvej 23, 9830 Tårs. Stiftet: 13. juni 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 788.529 kr., årets resultat 253.087 kr., egenkapital 975.970 kr., aktiver i alt 14.940.975 kr. Soliditetsgraden på 6,5 % er lavere end hos 77 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 253.087 kr. er højere end hos 64 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 48 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vendelbo Import-Export ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
- Adresse
- Damhusvej 23, 9830 Tårs
- Kommune
- HJØRRING
- Stiftet
- 13 Jun 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel med campingkøretøjer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44117576 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Damhusvej 23, 9830 Tårs
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,9%
▲ 5,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,07
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,5%
▲ 2,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
71,8%
▲ 71,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
483 virksomheder i «Engroshandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 788.529 | 532.094 | — |
| Resultat før skat | 324.470 | 188.840 | 46.232 |
| Årets resultat | 253.087 | 147.295 | 35.588 |
| Egenkapital | 975.970 | 722.883 | 75.588 |
| Aktiver i alt | 14.940.975 | 17.780.995 | 7.665.445 |
| Omsætningsaktiver | 14.940.975 | 17.780.995 | 7.665.445 |
| Kortfristet gæld | 13.965.005 | 17.058.112 | 7.589.857 |
| Gæld i alt | 13.965.005 | 17.058.112 | 7.589.857 |
| Soliditetsgrad | 6.5% | 4.1% | 1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Vendelbo Vans Holding ApS Siden 13 Jun 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Torben Thøgersen Jensen Siden 13 Jun 2023Direktør
Produktionsenheder
1Vendelbo Import-Export ApS
P-nr. 1029394373
Damhusvej 23, 9830 Tårs
Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vendelbo Vans Holding ApS (CVR 44082713)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver campingkøretøjer, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.