VENTAC A/S
CVR 25 17 73 71 · Gentofte · Anden teknisk rådgivning · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VENTAC A/S har CVR-nummer 25177371. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Anden teknisk rådgivning (branchekode 711290). Adresse: Ved Kæret 4, 2820 Gentofte. Stiftet: 1. januar 2000. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): årets resultat -37.994 kr., egenkapital 509.674 kr., aktiver i alt 565.374 kr. Soliditetsgraden på 90,1 % er højere end hos 82 % af de 1.571 virksomheder i branchen «Anden teknisk rådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -37.994 kr. er lavere end hos 76 % af de 1.571 virksomheder i branchen «Anden teknisk rådgivning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VENTAC A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden teknisk rådgivning (711290)
- Adresse
- Ved Kæret 4, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
1
2003 2018
- Telefon
- 40640004
- moerum@ventac-partners.com
- Hjemmeside
- www.ventac-partners.com
- Stiftet
- 1 Jan 2000
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- rådgivningsvirksomhed indenfor biotek- og IT-branchen, at foretage indkøb, salg og udlejning af fast ejendom, at besidde aktier i andre selskabet som anlægsinvestering, samt at forvalte selskabets midler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2002-09-12
- Binavne
- VENTAC INVESTMENTS A/S VENTAC PARTNERS A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25177371 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ved Kæret 4, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.ventac-partners.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.ventac-partners.com
- https://twitter.com/ventacpartners Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-7,5%
▲ 66,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,82
▲ 6,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,1%
▲ 18,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
90,7%
▲ 90,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1571 virksomheder i «Anden teknisk rådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | -281.167 | -265.490 | 1.154.550 | 399.696 |
| Resultat før skat | -44.256 | -507.402 | -1.183.312 | 830.814 | 123.948 |
| Årets resultat | -37.994 | -407.674 | -924.820 | 600.373 | 61.865 |
| Egenkapital | 509.674 | 547.668 | 500.000 | 1.100.373 | 500.000 |
| Aktiver i alt | 565.374 | 761.733 | 742.212 | 1.930.462 | 754.700 |
| Omsætningsaktiver | 547.146 | 736.027 | 704.640 | 1.924.714 | 754.298 |
| Kortfristet gæld | 55.700 | 214.065 | 242.212 | 827.979 | 254.700 |
| Gæld i alt | 55.700 | 214.065 | 242.212 | 827.979 | 254.700 |
| Soliditetsgrad | 90.1% | 71.9% | 67.4% | 57% | 66.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HAMICH ApS Siden 30 Jun 2009100% Ejer
Ledelse
4-
Mikael Ørum Siden 20 Jun 2001Bestyrelsesmedlem
-
Mikael Ørum Siden 30 Mar 2011Adm. dir.
-
Hanne Christine Ørum Siden 9 Oct 2002Bestyrelsesmedlem
-
Christian Ørum Siden 23 Sep 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1VENTAC A/S
P-nr. 1007388914
Ved Kæret 4, 2820 Gentofte
Anden teknisk rådgivning (711290)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAMICH ApS (CVR 28326696)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver biotek, indkøb, anlægsinvestering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.