VESTERPORT CYKELLAGER ApS
CVR 26 91 17 61 · Randers C · Detailhandel med cykler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VESTERPORT CYKELLAGER ApS har CVR-nummer 26911761. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med cykler (branchekode 476320). Adresse: Vestergade 66, 8900 Randers C. Stiftet: 11. december 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.054.821 kr., årets resultat 198.891 kr., egenkapital 1.131.743 kr., aktiver i alt 2.555.888 kr. Soliditetsgraden på 44,3 % er højere end hos 63 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 198.891 kr. er højere end hos 72 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VESTERPORT CYKELLAGER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med cykler (476320)
- Adresse
- Vestergade 66, 8900 Randers C
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
2
2003 2018
- Telefon
- 86423161
- Stiftet
- 11 Dec 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel samt anden tilknyttet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-02-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26911761 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestergade 66, 8900 Randers C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: vesterportcykellager.dk Hjemmeside https://vesterportcykellager.dk
- https://www.facebook.com/vesterportcykellager.dk Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (12. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,6%
▲ 1,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,79
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,3%
▼ 19,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-37,7%
▼ 37,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
328 virksomheder i «Detailhandel med cykler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.054.821 | 955.396 | 1.442.211 | 1.493.878 | 1.642.057 |
| Resultat før skat | 256.057 | 409.218 | 807.964 | 847.491 | 1.048.000 |
| Årets resultat | 198.891 | 319.191 | 630.212 | 661.043 | 817.440 |
| Egenkapital | 1.131.743 | 1.932.853 | 2.363.662 | 2.333.451 | 2.472.408 |
| Aktiver i alt | 2.555.888 | 3.044.912 | 3.400.483 | 3.080.455 | 3.399.397 |
| Omsætningsaktiver | 2.555.888 | 3.044.912 | 3.400.483 | 3.080.455 | 3.399.397 |
| Kortfristet gæld | 1.424.145 | 1.112.059 | 1.036.821 | 747.004 | 926.989 |
| Gæld i alt | 1.424.145 | 1.112.059 | 1.036.821 | 747.004 | 926.989 |
| Soliditetsgrad | 44.3% | 63.5% | 69.5% | 75.8% | 72.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SBM HOLDING SKANDERBORG ApS Siden 28 Apr 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Steffen Bruhn Madsen Siden 11 Dec 2002Direktør
Produktionsenheder
1VESTERPORT CYKELLAGER ApS
P-nr. 1009581908
Vestergade 66, 8900 Randers C
Detailhandel med cykler (476320)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SBM HOLDING SKANDERBORG ApS (CVR 31428394)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tilknyttet, cykler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.