Vindinggaard ApS
CVR 44 03 74 67 · Vejen · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vindinggaard ApS har CVR-nummer 44037467. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Kongeåvej 49, 6600 Vejen. Stiftet: 28. april 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 32.234.654 kr., årets resultat 19.042.610 kr., egenkapital 106.357.283 kr., aktiver i alt 180.090.202 kr. Soliditetsgraden på 59,1 % er højere end hos 80 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 19.042.610 kr. er højere end hos 96 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vindinggaard ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Kongeåvej 49, 6600 Vejen
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
- 15
- Stiftet
- 28 Apr 2023
- Selskabskapital
- 49.327 DKK
- Formål
- landbrugsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-07-07
- Binavne
- Højbjerggård ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44037467 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 636700Q03Q2P8N32ML59 Øverste modervirksomhed: SP 2023 Holding ApS
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kongeåvej 49, 6600 Vejen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,9%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,76
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
59,1%
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
84,4%
▲ 84,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 32.234.654 | 23.664.102 | 22.263.924 |
| Resultat før skat | 22.310.633 | 12.808.641 | 11.375.363 |
| Årets resultat | 19.042.610 | 10.328.898 | 8.474.555 |
| Egenkapital | 106.357.283 | — | — |
| Aktiver i alt | 180.090.202 | — | — |
| Omsætningsaktiver | 55.561.864 | — | — |
| Kortfristet gæld | 9.653.136 | — | — |
| Gæld i alt | 68.464.524 | — | — |
| Soliditetsgrad | 59.1% | — | — |
| Ansatte (gns.) | 12 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SP 2023 Holding ApS Siden 23 Mar 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Nissen Clausen Siden 28 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1Vindinggaard ApS
P-nr. 1029288042
Kongeåvej 49, 6600 Vejen
Avl af malkekvæg (014100)
👥 15 ansatte
Miljøregulering
2 lokation(er)Vindinggaard ApS, Kongeåvej 45
Kongeåvej 45, 6600 Vejen
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Vejen Kommune
Vindinggaard ApS, Kongeåvej 49
Kongeåvej 49, 6600 Vejen
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Vejen Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 2.330.557 DKK | 512.710 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SP 2023 Holding ApS (CVR 43918982)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugsvirksomhed, malkekvæg, avl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.