Vinløse ApS
CVR 43 41 23 37 · Vanløse · Detailhandel med drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vinløse ApS har CVR-nummer 43412337. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med drikkevarer (branchekode 472500). Adresse: Havdrupvej 126, st., 2720 Vanløse. Stiftet: 22. juli 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 268.171 kr., årets resultat 53.437 kr., egenkapital 323.127 kr., aktiver i alt 633.019 kr. Soliditetsgraden på 51,0 % er højere end hos 69 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 53.437 kr. er højere end hos 74 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 46 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vinløse ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med drikkevarer (472500)
- Adresse
- Havdrupvej 126, st., 2720 Vanløse
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 22 Jul 2022
- Selskabskapital
- 260.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-27
- Sekundære brancher
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43412337 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havdrupvej 126, st., 2720 Vanløse
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,5%
▲ 27,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,95
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,0%
▼ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
286,0%
▲ 286,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
572 virksomheder i «Detailhandel med drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | 1.459.064 | 1.817.398 |
| Bruttoresultat | 268.171 | 183.247 | 192.951 |
| Resultat før skat | 69.417 | -28.737 | 42.132 |
| Årets resultat | 53.437 | -28.737 | 42.132 |
| Egenkapital | 323.127 | 269.690 | 302.132 |
| Aktiver i alt | 633.019 | 482.957 | 469.067 |
| Omsætningsaktiver | 603.019 | 452.957 | 439.067 |
| Kortfristet gæld | 309.892 | 206.967 | 166.935 |
| Gæld i alt | 309.892 | 206.967 | 166.935 |
| Soliditetsgrad | 51% | 55.8% | 64.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
HENRIK NIELSEN, BRÆNDEKILDE, HOLDING ApS Siden 26 Sep 202233,33% Ejer
-
Huset KAJS ApS Siden 22 Jul 202250% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Bo Bendtsen Siden 22 Jul 2022Direktør
Produktionsenheder
2Vinløse ApS
P-nr. 1028442854
Havdrupvej 126, st., 2720 Vanløse
Detailhandel med drikkevarer (472500)
Vinløse ApS
P-nr. 1028475760
Jernbane Allé 80, 2720 Vanløse
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
👥 1 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -28.738 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 42.132 DKK | 9.262 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vinløse ApS (CVR 43412337)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin, drikkevarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.