Vinther & Lassen Holding ApS
CVR 41 01 33 89 · Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vinther & Lassen Holding ApS har CVR-nummer 41013389. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ydervangen 9, 8920 Randers NV. Stiftet: 29. november 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.475 kr., årets resultat 5.903.312 kr., egenkapital 16.591.719 kr., aktiver i alt 16.601.719 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.903.312 kr. er højere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vinther & Lassen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ydervangen 9, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Stiftet
- 29 Nov 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje andre selskaber helt eller delvist, foretage investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-11-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41013389 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ydervangen 9, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,6%
▼ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,26
▲ 3,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,3%
▲ 3,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.475 | -13.969 | -15.094 | -14.156 | -15.483 |
| Resultat før skat | 5.899.836 | 5.709.135 | 3.437.131 | 4.202.553 | 3.988.577 |
| Årets resultat | 5.903.312 | 5.713.051 | 3.441.289 | 4.206.557 | 3.991.569 |
| Egenkapital | 16.591.719 | 15.588.407 | 12.875.356 | 12.434.067 | 10.627.510 |
| Aktiver i alt | 16.601.719 | 15.729.401 | 13.016.585 | 12.562.994 | 10.743.013 |
| Omsætningsaktiver | 42.566 | 85.847 | 99.924 | 102.356 | 3.047 |
| Kortfristet gæld | 10.000 | 140.994 | 141.229 | 128.927 | 115.503 |
| Gæld i alt | 10.000 | 140.994 | 141.229 | 128.927 | 115.503 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.1% | 98.9% | 99% | 98.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
KIM RASMUSSEN HOLDING, RANDERS ApS Siden 29 Nov 201950% Ejer
-
PC Invest Mariager ApS Siden 29 Nov 201920% Ejer
-
Alkano Holding ApS Siden 29 Nov 201920% Ejer
Ledelse
3-
Kim Rasmussen Siden 29 Nov 2019Direktør
-
Bjarke Bech Baadsgaard Siden 29 Nov 2019Direktør
-
Peter Bøcher Christiansen Siden 29 Nov 2019Direktør
Produktionsenheder
1Vinther & Lassen Holding ApS
P-nr. 1025339467
Ydervangen 9, 8920 Randers NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KIM RASMUSSEN HOLDING, RANDERS ApS (CVR 31857066)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.