Viridus Manufacturing A/S
CVR 40 27 37 19 · Aarhus N · Fremstilling af batterier og akkumulatorer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Viridus Manufacturing A/S har CVR-nummer 40273719. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af batterier og akkumulatorer (branchekode 272000). Adresse: Langdyssen 6, 8200 Aarhus N. Stiftet: 14. februar 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 29. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.979.168 kr., årets resultat -723.299 kr., egenkapital 653.519 kr., aktiver i alt 23.914.602 kr. Soliditetsgraden på 2,7 % er lavere end hos 87 % af de 15 virksomheder i branchen «Fremstilling af batterier og akkumulatorer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -723.299 kr. er lavere end hos 80 % af de 15 virksomheder i branchen «Fremstilling af batterier og akkumulatorer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Viridus Manufacturing A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af batterier og akkumulatorer (272000)
- Adresse
- Langdyssen 6, 8200 Aarhus N
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 29
- Telefon
- 38424741
- Stiftet
- 14 Feb 2019
- Selskabskapital
- 4.000.000 DKK
- Formål
- udvikling, produktion og salg af forskellige produkter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-07-03
- Binavne
- VM A/S Viridus A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40273719 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langdyssen 6, 8200 Aarhus N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-110,7%
▲ 174,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,87
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
2,7%
▼ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
81,6%
▲ 81,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
15 virksomheder i «Fremstilling af batterier og akkumulatorer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.979.168 | 9.474.120 | 6.660.647 | 6.446.270 | 8.621.586 |
| Resultat før skat | -933.193 | -5.069.839 | -3.329.208 | 395.316 | 1.362.719 |
| Årets resultat | -723.299 | -3.920.791 | -2.545.208 | 323.864 | 1.075.345 |
| Egenkapital | 653.519 | 1.376.818 | 5.297.609 | 7.842.817 | 7.518.953 |
| Aktiver i alt | 23.914.602 | 25.221.861 | 21.241.628 | 13.644.138 | 17.575.092 |
| Omsætningsaktiver | 19.904.075 | 20.999.545 | 17.154.468 | 10.785.343 | 15.321.580 |
| Kortfristet gæld | 22.982.157 | 23.580.617 | 15.807.264 | 5.544.483 | 9.654.985 |
| Gæld i alt | 22.982.157 | 23.580.617 | 15.807.264 | 5.544.835 | 9.654.985 |
| Soliditetsgrad | 2.7% | 5.5% | 24.9% | 57.5% | 42.8% |
| Ansatte (gns.) | 28 | 31 | 22 | 14 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Promovec Group A/S Siden 20 Jun 2025100% Ejer
Ledelse
5-
Kurt Schlott Hansen Siden 13 Jan 2023Bestyrelsesmedlem
-
Gert Kristiansen Siden 3 Jul 2025Formand
-
Jesper Lundqvist Siden 14 Feb 2019Direktør
-
Brian Christensen Siden 3 Jul 2025Bestyrelsesmedlem
-
Camilla Deichmann Siden 3 Jul 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Viridus Manufacturing A/S
P-nr. 1024423715
Langdyssen 6, 8200 Aarhus N
Fremstilling af batterier og akkumulatorer (272000)
👥 31 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 980.334 DKK | 215.666 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.256.708 DKK | 276.474 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 31.767 DKK | 6.974 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -133.220 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JESPER LUNDQVIST HOLDING ApS (CVR 31058600)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver akkumulatorer, batterier, produkter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.