VISION GL. KONGEVEJ ApS
CVR 29 84 79 40 · Frederiksberg C · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
VISION GL. KONGEVEJ ApS har CVR-nummer 29847940. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Gammel Kongevej 179, 1850 Frederiksberg C. Stiftet: 31. august 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 112.183 kr., årets resultat -3.309.892 kr., egenkapital -4.970.565 kr., aktiver i alt 6.436.898 kr. Soliditetsgraden på -77,2 % er lavere end hos 95 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.309.892 kr. er lavere end hos 99 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VISION GL. KONGEVEJ ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Gammel Kongevej 179, 1850 Frederiksberg C
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Antal ansatte
-
6
2006 2018
- Telefon
- 28891844
- info@visionsyn.dk
- Hjemmeside
- visionsyn.dk
- Stiftet
- 31 Aug 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-08
- Sekundære brancher
- Speciallægers aktiviteter (862200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29847940 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gammel Kongevej 179, 1850 Frederiksberg C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: visionsyn.dk Hjemmeside https://visionsyn.dk
- http://facebook.com/visionfrederiksberg Sociale medier
- https://www.instagram.com/remaniusvision/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (21. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,20
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-77,2%
▲ 11,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,0%
▼ 54,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 112.183 | -558.353 | 1.011.664 | 1.376.700 | 1.525.919 |
| Resultat før skat | -4.114.281 | -2.607.745 | -184.508 | 215.617 | 847.067 |
| Årets resultat | -3.309.892 | -2.149.471 | -194.861 | 165.889 | 660.713 |
| Egenkapital | -4.970.565 | -1.660.673 | 488.798 | 683.656 | 1.337.431 |
| Aktiver i alt | 6.436.898 | 1.870.331 | 1.398.392 | 1.138.030 | 1.533.335 |
| Omsætningsaktiver | 4.516.454 | 1.768.814 | 1.206.750 | 1.045.814 | — |
| Kortfristet gæld | 3.778.966 | 3.531.004 | 909.594 | 454.374 | 195.904 |
| Gæld i alt | 11.407.463 | 3.531.004 | 909.594 | 1.138.030 | 1.533.335 |
| Soliditetsgrad | -77.2% | -88.8% | 35% | 60.1% | 87.2% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 5 | 2 | 1 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Klinisk Optiker ApS Siden 21 Mar 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Michelle Duus Odberg Siden 21 Mar 2020Direktør
Produktionsenheder
1VISION GL. KONGEVEJ ApS
P-nr. 1012564380
Gammel Kongevej 179, 1850 Frederiksberg C
Optikeraktiviteter (477410)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: 1OPTIKER HOLDING ApS (CVR 35840923)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikeraktiviteter, speciallægers, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.