VM TARM A/S
CVR 11 78 48 79 · Tarm · Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VM TARM A/S har CVR-nummer 11784879. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne (branchekode 292000). Adresse: Tværvej 25, 6880 Tarm. Stiftet: 22. december 1987. Status: aktiv. Antal ansatte: 320. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 184.320.899 kr., årets resultat 24.208.156 kr., egenkapital 62.343.552 kr., aktiver i alt 131.263.925 kr. Soliditetsgraden på 47,5 % er højere end hos 64 % af de 55 virksomheder i branchen «Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 24.208.156 kr. er højere end hos 98 % af de 55 virksomheder i branchen «Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VM TARM A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne (292000)
- Adresse
- Tværvej 25, 6880 Tarm
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
-
320
1997 2018
- Telefon
- 97371644
- Stiftet
- 22 Dec 1987
- Selskabskapital
- 2.200.000 DKK
- Formål
- udvikling, produktion og salg af industrimaskiner
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør og formand i forening eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-03-28
- Sekundære brancher
- Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300) Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (241000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK11784879 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300WNLNONREHCUU78
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tværvej 25, 6880 Tarm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
38,8%
▲ 6,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,36
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,5%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
32,9%
▲ 32,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
55 virksomheder i «Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 184.320.899 | 166.418.218 | 153.145.490 | 130.740.664 | 109.680.820 |
| Resultat før skat | 31.089.180 | 23.383.032 | 21.735.686 | 12.701.140 | 13.263.998 |
| Årets resultat | 24.208.156 | 18.214.202 | 16.938.065 | 9.906.547 | 10.345.282 |
| Egenkapital | 62.343.552 | 56.135.396 | 53.921.194 | 36.983.129 | 38.076.582 |
| Aktiver i alt | 131.263.925 | 123.331.772 | 119.702.737 | 114.363.813 | 82.532.633 |
| Omsætningsaktiver | 131.263.925 | 123.331.772 | 119.702.737 | 114.363.813 | 82.532.633 |
| Kortfristet gæld | 55.536.389 | 61.713.416 | 63.556.563 | 75.046.473 | 42.460.263 |
| Gæld i alt | 62.229.973 | 61.713.416 | 63.556.563 | 75.046.473 | 42.460.263 |
| Soliditetsgrad | 47.5% | 45.5% | 45% | 32.3% | 46.1% |
| Ansatte (gns.) | 285 | 274 | 254 | 227 | 208 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BERNHARD LAURITSEN TARM A/S Siden 1 Sep 2011100% Ejer
Ledelse
7-
Knud Lauritsen Siden 1 Oct 2024Bestyrelsesmedlem
-
Jens Vestergaard Siden 1 Oct 2024Formand
-
Ole Hvelplund Siden 23 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
-
Holger Ross Lauritsen Siden 1 Apr 2015Bestyrelsesmedlem
-
Holger Ross Lauritsen Siden 1 Apr 2015Adm. dir.
-
Mads Pedersen Siden 16 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
-
Michael Brinch Madsen Siden 3 Dec 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1VM TARM A/S
P-nr. 1000275720
Tværvej 25, 6880 Tarm
Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne (292000)
👥 322 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)VM Tarm A/S
Tværvej 25, 6880 Tarm
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Patenter
3-
Device and Method for Collecting a Fluid
18 Apr 2016DK178509
-
Tanker and Method applying a Detection Device
18 Apr 2016DK178494
-
24 Mar 2000
DK200000009
Kilde: EPO (Espacenet).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Susfire ApS (CVR 31183618)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver jernlegeringer, råjern, råstål.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.