Vognmand Per Brændstrup A/S
CVR 36 89 48 30 · Aars · Vejgodstransport · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Vognmand Per Brændstrup A/S har CVR-nummer 36894830. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Vejgodstransport (branchekode 494100). Adresse: Aggersundvej 52, 9600 Aars. Stiftet: 12. maj 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 12.510.779 kr., årets resultat 875.369 kr., egenkapital 4.803.206 kr., aktiver i alt 19.081.507 kr. Soliditetsgraden på 25,2 % er lavere end hos 68 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 875.369 kr. er højere end hos 81 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Vognmand Per Brændstrup A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Vejgodstransport (494100)
- Adresse
- Aggersundvej 52, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Antal ansatte
-
16
2015 2018
- Telefon
- 98622419
- pertrans@hotmail.com
- Stiftet
- 12 May 2015
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- vognmandsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene eller af den samlede bestyrelse i forening
- Revision
- Nej
- Sekundære brancher
- Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36894830 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Aggersundvej 52, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,2%
▲ 16,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,40
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,2%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.306,5%
▲ 1.306,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2289 virksomheder i «Vejgodstransport»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.510.779 | 11.888.106 | 11.529.287 | 11.518.102 | 9.620.338 |
| Resultat før skat | 1.116.857 | 76.510 | 422.252 | -145.902 | -355.904 |
| Årets resultat | 875.369 | 62.239 | 323.742 | -118.311 | -286.028 |
| Egenkapital | 4.803.206 | 3.927.837 | 3.865.598 | 3.541.856 | 3.660.167 |
| Aktiver i alt | 19.081.507 | 15.298.617 | 15.606.921 | 18.188.881 | 16.837.339 |
| Omsætningsaktiver | 2.342.254 | 1.912.269 | 2.359.458 | — | — |
| Kortfristet gæld | 5.794.684 | 5.698.200 | 6.054.621 | 6.835.750 | 5.194.677 |
| Gæld i alt | 12.985.676 | 10.328.657 | 10.720.826 | 13.732.878 | 12.235.434 |
| Soliditetsgrad | 25.2% | 25.7% | 24.8% | 19.5% | 21.7% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 15 | 13 | 13 | 13 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Per Brændstrup Ny Holding ApS Siden 8 Jun 202250% Ejer
-
Tommy Brændstrup Holding ApS Siden 8 Jun 202233,33% Ejer
Ledelse
4-
Søren Lyngberg Siden 12 May 2015Bestyrelsesmedlem
-
Per Brændstrup Siden 12 May 2015Direktør
-
Per Brændstrup Siden 12 May 2015Bestyrelsesmedlem
-
Tommy Jakobsen Brændstrup Siden 11 Jun 2020Formand
Produktionsenheder
1Vognmand Per Brændstrup A/S
P-nr. 1020403248
Aggersundvej 52, 9600 Aars
Vejgodstransport (494100)
👥 14 ansatte
Tildelte offentlige kontrakter
2-
1.637.133 DKK
Renovest A/S · 24 Mar 2025
-
Danmark – Håndtering af containere – EU-udbud - Transport af containere for Renovest A/S
1.637.133 DKKRenovest A/S · 5 Feb 2025
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Per Brændstrup Ny Holding ApS (CVR 40322027)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver farligt, indsamling, affald.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.