VS HOLDING HERNING ApS
CVR 20 04 40 39 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VS HOLDING HERNING ApS har CVR-nummer 20044039. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sabroesvej 7, 4., 7400 Herning. Stiftet: 1. februar 1997. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -2.750 kr., årets resultat 1.336.561 kr., egenkapital 6.452.721 kr., aktiver i alt 6.496.813 kr. Soliditetsgraden på 99,3 % er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.336.561 kr. er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VS HOLDING HERNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sabroesvej 7, 4., 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Telefon
- 97168300
- Stiftet
- 1 Feb 1997
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier i JLS HOLDING VILDBJERG A/S
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20044039 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sabroesvej 7, 4., 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,7%
▼ 8,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,45
▲ 5,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,3%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-13,0%
▼ 13,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -2.750 | -2.576 | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | 762.605 | 609.056 | 513.175 |
| Årets resultat | 1.336.561 | 1.536.703 | 762.605 | 609.056 | 513.175 |
| Egenkapital | 6.452.721 | 5.249.732 | 3.834.033 | 3.070.043 | 2.428.312 |
| Aktiver i alt | 6.496.813 | 5.292.246 | 3.874.642 | 3.236.733 | 2.708.599 |
| Omsætningsaktiver | 284.285 | 34.981 | 36.772 | — | — |
| Kortfristet gæld | 44.092 | 42.514 | 40.609 | 166.690 | 280.287 |
| Gæld i alt | 44.092 | 42.514 | 40.609 | 166.690 | 280.287 |
| Soliditetsgrad | 99.3% | 99.2% | 99% | 94.9% | 89.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Vagn Møller Stougaard Siden 1 Feb 1997100% Ejer
Ledelse
1-
Vagn Møller Stougaard Siden 3 Jul 1997Direktør
Produktionsenheder
1VS HOLDING HERNING APS
P-nr. 1004194161
Sabroesvej 7, 4., 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -4.388 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.256 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -13.085 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -16.402 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -10.566 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VS HOLDING HERNING ApS (CVR 20044039)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver jls, vildbjerg, holding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.