WalterWalter ApS
CVR 36 94 02 63 · København V · Litteratur- og musikkomposition · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
WalterWalter ApS har CVR-nummer 36940263. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Litteratur- og musikkomposition (branchekode 901100). Adresse: Carstensgade 76, 1770 København V. Stiftet: 24. juni 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 2.717.796 kr., aktiver i alt 2.843.223 kr. Soliditetsgraden på 95,6 % er højere end hos 86 % af de 115 virksomheder i branchen «Litteratur- og musikkomposition», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som WalterWalter ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Litteratur- og musikkomposition (901100)
- Adresse
- Carstensgade 76, 1770 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
1
2015 2018
- rwalterh@gmail.com
- Stiftet
- 24 Jun 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål er, direkte eller via besiddelse af kapitalandele i andre selskaber, at drive virksomhed ved koncertvirksomhed, skrivning og indspilning af musik og ved udarbejdelse af reklamer og filmmusik samt anden virksomhed, der er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36940263 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Carstensgade 76, 1770 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
22,67
▼ 6,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,6%
▼ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
115 virksomheder i «Litteratur- og musikkomposition»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | 807.771 | 1.498.296 | 1.193.910 |
| Resultat før skat | — | — | -778 | 960.205 | 494.189 |
| Årets resultat | — | — | -1.047 | 741.493 | 381.193 |
| Egenkapital | 2.717.796 | 2.461.426 | 2.475.606 | 2.476.653 | 1.735.160 |
| Aktiver i alt | 2.843.223 | 2.550.188 | 2.648.523 | 2.737.828 | 1.865.357 |
| Omsætningsaktiver | 2.843.223 | 2.550.188 | 2.641.928 | 2.670.731 | 1.756.572 |
| Kortfristet gæld | 125.427 | 88.762 | 172.917 | 261.175 | 130.197 |
| Gæld i alt | 125.427 | 88.762 | 172.917 | 261.175 | 130.197 |
| Soliditetsgrad | 95.6% | 96.5% | 93.5% | 90.5% | 93% |
| Ansatte (gns.) | — | — | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
WalterWalter Holding ApS Siden 24 Jun 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Walter Hansen Siden 24 Jun 2015Direktør
Produktionsenheder
1WalterWalter ApS
P-nr. 1020526366
Carstensgade 76, 1770 København V
Litteratur- og musikkomposition (901100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: WalterWalter Holding ApS (CVR 36945443)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver filmmusik, skrivning, koncertvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.