Wayland Holding ApS
CVR 41 47 00 97 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Wayland Holding ApS har CVR-nummer 41470097. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Fugledalen 8, 4000 Roskilde. Stiftet: 27. juni 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.410 kr., årets resultat 2.621.789 kr., egenkapital 7.126.761 kr., aktiver i alt 7.147.806 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.621.789 kr. er højere end hos 91 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Wayland Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Fugledalen 8, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Telefon
- 20637261
- lwayland@live.dk
- Stiftet
- 27 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-06-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41470097 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500AB636A47FD7007
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fugledalen 8, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,8%
▼ 30,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
150,79
▼ 57,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-15,3%
▼ 15,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.410 | -13.600 | -420 | -1.420 | -6.396 |
| Resultat før skat | 2.644.384 | 3.094.175 | -45.635 | 1.551.333 | -6.401 |
| Årets resultat | 2.621.789 | 3.094.175 | -45.635 | 1.551.333 | -6.401 |
| Egenkapital | 7.126.761 | 4.572.472 | 1.539.297 | 1.584.932 | 33.599 |
| Aktiver i alt | 7.147.806 | 4.576.847 | 2.672.152 | 2.672.572 | 86.382 |
| Omsætningsaktiver | 3.173.410 | 912.080 | 254 | 674 | 382 |
| Kortfristet gæld | 21.045 | 4.375 | 60.829 | 56.846 | 52.783 |
| Gæld i alt | 21.045 | 4.375 | 1.132.855 | 1.087.640 | 52.783 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.9% | 57.6% | 59.3% | 38.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Wayland Siden 1 Jul 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Wayland Siden 1 Jul 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
1Wayland Holding ApS
P-nr. 1025972992
Fugledalen 8, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -37.878 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -45.635 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -299.300 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -6.401 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Wayland Holding ApS (CVR 41470097)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.