X-MEDIUM ApS
CVR 27 97 26 67 · København K · Planlægning og design af reklamekampagner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
X-MEDIUM ApS har CVR-nummer 27972667. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Planlægning og design af reklamekampagner (branchekode 731110). Adresse: Nørregade 33, 2., 1165 København K. Stiftet: 9. juli 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.163.418 kr., årets resultat -67.095 kr., egenkapital 178.380 kr., aktiver i alt 469.740 kr. Soliditetsgraden på 38,0 % er lavere end hos 58 % af de 1.912 virksomheder i branchen «Planlægning og design af reklamekampagner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -67.095 kr. er lavere end hos 84 % af de 1.912 virksomheder i branchen «Planlægning og design af reklamekampagner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 17 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som X-MEDIUM ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Planlægning og design af reklamekampagner (731110)
- Adresse
- Nørregade 33, 2., 1165 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- Telefon
- 27224916
- einer.hartelius@x-medium.dk
- Stiftet
- 9 Jul 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- konsulentvirksomhed med bistand til danske dagblade og øvrige medievirksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2009-02-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27972667 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørregade 33, 2., 1165 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-37,6%
▼ 76,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,61
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,0%
▼ 11,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-169,8%
▼ 169,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1912 virksomheder i «Planlægning og design af reklamekampagner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.163.418 | 1.399.344 | 750.165 | 1.055.193 | 1.230.382 |
| Resultat før skat | -86.353 | 124.031 | -284.212 | -35.333 | 212.404 |
| Årets resultat | -67.095 | 96.096 | -221.959 | -27.557 | 165.660 |
| Egenkapital | 178.380 | 245.475 | 149.379 | 371.338 | 398.895 |
| Aktiver i alt | 469.740 | 500.077 | 376.665 | 623.156 | 779.758 |
| Omsætningsaktiver | 469.740 | 500.077 | 376.665 | 551.156 | 635.758 |
| Kortfristet gæld | 291.360 | 254.602 | 227.286 | 251.818 | 380.863 |
| Gæld i alt | 291.360 | 254.602 | 227.286 | 251.818 | 380.863 |
| Soliditetsgrad | 38% | 49.1% | 39.7% | 59.6% | 51.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ENI ApS Siden 9 Jul 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Einer Hartelius Siden 9 Jul 2004Direktør
Produktionsenheder
1X-MEDIUM ApS
P-nr. 1010677625
Nørregade 33, 2., 1165 København K
Planlægning og design af reklamekampagner (731110)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENI ApS (CVR 27972578)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver medievirksomheder, dagblade, bistand.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.