Xuan Holding ApS
CVR 40 72 66 16 · Kjellerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Xuan Holding ApS har CVR-nummer 40726616. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gl Hærkrovej 31, 8620 Kjellerup. Stiftet: 10. august 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -5.062 kr., årets resultat 14.768 kr., egenkapital 618.774 kr., aktiver i alt 663.967 kr. Soliditetsgraden på 93,2 % er højere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 14.768 kr. er lavere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Xuan Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gl Hærkrovej 31, 8620 Kjellerup
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 10 Aug 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel og industri herunder gennem holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-08-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40726616 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl Hærkrovej 31, 8620 Kjellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,4%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,68
▲ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,2%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1,6%
▲ 1,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -5.062 | -5.484 | -6.750 | -4.844 | -4.250 |
| Resultat før skat | 19.036 | 18.710 | 17.715 | 11.286 | 118.863 |
| Årets resultat | 14.768 | 14.530 | 13.821 | 8.690 | 115.883 |
| Egenkapital | 618.774 | 604.006 | 589.476 | 575.655 | 566.966 |
| Aktiver i alt | 663.967 | 636.030 | 607.359 | 582.104 | 620.892 |
| Omsætningsaktiver | 75.967 | 671 | 0 | 2.745 | 22.417 |
| Kortfristet gæld | 45.193 | 32.024 | 17.883 | 6.449 | 53.926 |
| Gæld i alt | 45.193 | 32.024 | 17.883 | 6.449 | 53.926 |
| Soliditetsgrad | 93.2% | 95% | 97.1% | 98.9% | 91.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Thi Kim Xuan Do Siden 10 Aug 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Thi Kim Xuan Do Siden 10 Aug 2019Direktør
Produktionsenheder
1Xuan Holding ApS
P-nr. 1024958821
Gl Hærkrovej 31, 8620 Kjellerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 19.010 DKK | 4.180 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 17.747 DKK | 3.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 11.889 DKK | 2.596 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 12.663 DKK | 2.772 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 21.538 DKK | 4.730 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Xuan Holding ApS (CVR 40726616)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed, gennem, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.