Yansa Gruppen ApS
CVR 41 63 68 23 · Glostrup · IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Yansa Gruppen ApS har CVR-nummer 41636823. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (branchekode 631000). Adresse: Erdalsvej 28, 2600 Glostrup. Stiftet: 31. august 2020. Status: ophørt 7. september 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -16.342 kr., årets resultat -12.750 kr., egenkapital 89.242 kr., aktiver i alt 99.913 kr. Soliditetsgraden på 89,3 % er højere end hos 83 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -12.750 kr. er lavere end hos 66 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Yansa Gruppen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
- Adresse
- Erdalsvej 28, 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 31 Aug 2020
- Ophørt
- 7 Sep 2026
- Binavne
- Yansa Media ApS Yansa Tech ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41636823 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Erdalsvej 28, 2600 Glostrup
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-14,3%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,36
▼ 12,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,3%
▼ 6,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
77,9%
▲ 77,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
570 virksomheder i «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -16.342 | 392.922 | 1.172.983 | 1.155.684 | -275.954 |
| Resultat før skat | -16.342 | -71.738 | 237.644 | 81.788 | -287.640 |
| Årets resultat | -12.750 | -57.738 | 230.582 | 81.788 | -287.640 |
| Egenkapital | 89.242 | 266.992 | 324.730 | 94.148 | 12.360 |
| Aktiver i alt | 99.913 | 279.934 | 572.869 | 228.721 | 122.264 |
| Omsætningsaktiver | 99.913 | 279.934 | 572.869 | 228.721 | 122.264 |
| Kortfristet gæld | 10.671 | 12.942 | 248.139 | 134.573 | 109.904 |
| Gæld i alt | 10.671 | 12.942 | 248.139 | 134.573 | 109.904 |
| Soliditetsgrad | 89.3% | 95.4% | 56.7% | 41.2% | 10.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | -287.640 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Yansa Group Holding ApS (CVR 41631635)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
13 Sep 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver databehandling, hosting, infrastruktur.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms