Zanders Holding ApS
CVR 42 36 45 41 · Risskov · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Zanders Holding ApS har CVR-nummer 42364541. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nordlandsvej 62F, st. 2, 8240 Risskov. Stiftet: 5. maj 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.070 kr., årets resultat 1.683.119 kr., egenkapital 764.688 kr., aktiver i alt 962.295 kr. Soliditetsgraden på 79,5 % er lavere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.683.119 kr. er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Zanders Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nordlandsvej 62F, st. 2, 8240 Risskov
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 5 May 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-05-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42364541 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 636700WEXPMYJ6TPT875
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordlandsvej 62F, st. 2, 8240 Risskov
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
220,1%
▲ 170,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
35,23
▲ 34,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,5%
▲ 17,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
380,6%
▲ 380,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.070 | -10.375 | -10.140 | -8.750 | -6.418 |
| Resultat før skat | 1.683.119 | 345.610 | 165.827 | 168.571 | 35.133 |
| Årets resultat | 1.683.119 | 350.186 | 173.679 | 168.571 | 35.133 |
| Egenkapital | 764.688 | 706.569 | 417.383 | 243.704 | 75.133 |
| Aktiver i alt | 962.295 | 1.140.411 | 718.001 | 454.532 | 269.463 |
| Omsætningsaktiver | 962.295 | 136.189 | 83.381 | — | — |
| Kortfristet gæld | 27.311 | 154.154 | 76.153 | 16.140 | 7.130 |
| Gæld i alt | 197.607 | 433.842 | 300.618 | 210.828 | 194.330 |
| Soliditetsgrad | 79.5% | 62% | 58.1% | 53.6% | 27.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marie Zander Svenningsen Siden 5 May 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Marie Zander Svenningsen Siden 5 May 2021Direktør
Produktionsenheder
1Zanders Holding ApS
P-nr. 1027133173
Nordlandsvej 62F, st. 2, 8240 Risskov
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 430.296 DKK | 94.644 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 180.899 DKK | 39.776 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 382.884 DKK | 84.216 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -48.561 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Zanders Holding ApS (CVR 42364541)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- Foreningen af Danske Kortudstedere F.M.B.A. København K
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.